آخرین وضعیت سرمربیگری تیم های لیگ برتر فوتبال

آخرین وضعیت سرمربیگری تیم های لیگ برتر فوتبال

آفتاب نیوز :

بیست وسومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاه های کشور بعد از 298 روز رقابت در روز 12 خرداد 1403 به پایان رسید. در حالی که هنوز زمان شروع لیگ بیست وچهارم مشخص نیست، سرنوشت مربیان حاضر در لیگ آتی نیز به مانند زمان آغاز آن نامشخص است و ضریب ثبات روی نیمکت ها رقمی ناچیز. در زیر نگاهی به وضعیت نیمکت تیم های لیگ برتری خواهیم داشت:

1- پرسپولیس: سرخپوشان اگر چه با یحیی گل محمدی کارشان را شروع کردند، اما با اوسمار جشن قهرمانی گرفتند. سرمربی برزیلی پرسپولیس بعد از قهرمانی ترجیح داد با این تیم قطع همکاری کند تا کمتر از دو هفته پس از قهرمانی تکاپو برای انتخاب سرمربی جدید آغاز شود. در همین راستا مذاکراتی با دراگان اسکوچیچ صورت گرفت، اما به دلیل عدم توافق بر سر مسایل مالی نتیجه نداد. گزینه هایی مانند علی دایی، مهدی تارتار و چند گزینه خارجی در دسترس هستند، اما هنوز مشخص نیست باشگاه پرسپولیس چه فردی را به عنوان جانشین اوسمار انتخاب می کند.

2- استقلال: استقلال تحت مالکیت هولدینگ خلیج فارس مدیریت و به زودی تکلیف هییت مدیره جدید باشگاه مشخص می شود. اگر چه فرشید سمیعی در برنامه فوتبال برتر اعلام کرد که این باشگاه با جواد نکونام ادامه خواهد داد، اما در فوتبال ایران با تغییر مدیران امکان رقم خوردن هر شرایطی وجود دارد. در این شرایط باید منتظر ماند و دید چه تغییری در هییت مدیره آبی پوشان رخ می دهد، اما در صورت خروج نکونام، از فرهاد مجیدی و گزینه های خارجی می توان به عنوان گزینه های هدایت نایب قهرمان فصل بیست وسوم لیگ برتر نام برد.

3- سپاهان: طلایی پوشان که فصل پرفراز و نشیبی را با ژوزه مورایس تجربه کردند، امسال با روی کار آمدن مهدی آذربایجانی (مدیرعامل جدید باشگاه سپاهان) قصد دارند در آرامش کار خود را پیش ببرند. با توجه به عدم تعیین تکلیف جام حذفی، فعلاً این باشگاه اصفهانی قصد ندارد در مورد سرنوشت کادر فنی خود صحبتی کند. ضمن اینکه سرمربی پرتغالی هنوز تحت قرارداد سپاهان است. در صورت توافق برای جدایی مورایس، احتمال بازگشت محرم نویدکیا که با مس رفسنجان عملکرد بسیار خوبی داشته و با جو باشگاه اصفهانی آشناست، دور از ذهن نیست. شاید هم یک مربی دیگر سکان هدایت تیم سپاهان را در دست بگیرد.

4- تراکتور: فعلاً تکلیف مالکیت باشگاه تراکتور مشخص نیست و تا زمانی که تکلیف این موضوع روشن نشود، صحبت از انتخاب سرمربی جدید خیلی دقیق نیست، اما در صورت بازگشت تیم مدیریتی زنوزی و همراهانش به مالکیت تراکتور، دور از ذهن است که حمید مطهری به عنوان سرمربی به کار خود ادامه دهد، او که صرفاً برای دیدار های باقیمانده فصل پیش لیگ برتر استخدام شده بود. البته تا لحظه نگارش این گزارش حمید مطهری به عنوان سرمربی تراکتور فعالیت می کند و اسماً نفر اول کادر فنی این تیم است.

5- ذوب آهن: محمد ربیعی دو نیم فصل متفاوت را با ذوب آهن تجربه کرد، اما تیمش در نیم فصل اول آنقدر خوب پیش رفت که بتواند بهترین نتیجه چند سال اخیر ذوب را بعد از سال های بحرانی کسب کند. عضو هییت مدیره باشگاه ذوب آهن و مدیر عامل این باشگاه از تمایل شان برای ادامه همکاری با مربی فصل گذشته گفته اند و ظاهراً آماده تمدید قرارداد هستند. البته این موضوع به توافق ربیعی و ذوب آهن بعد از قرارداد یک ساله بستگی دارد. از قاسم حدادی فر و مهدی رجب زاده می توان به عنوان گزینه های ذخیره و احتمالی هدایت ذوب آهن یاد کرد، اما در این میان نظر مجموعه شستا به عنوان مالک ذوب بسیار مهم تلقی می شود و شاید فردی خارج از این دایره برای ذوب انتخاب شود.

6- ملوان: مهدی تارتار در فصلی که گذشت بهترین نتیجه ملوان در تاریخ لیگ برتر را رقم زد، با این وجود او برای فصل بعد درخواست بودجه و امکانات بیشتری را دارد. نامشخص بودن وضعیت مالکیت باشگاه ملوان نیز آینده نیمکت این تیم را مبهم کرده است. نباید فراموش کرد که با توجه به قانون ابلاغی سربازی، ستاره های زیادی در فصل بیست وچهارم مشمول خدمت هستند و باید دفترچه پست کنند. این موضوع می تواند ملوان را به گزینه ای مناسب برای بسیاری از مربیان تبدیل کند، اما مشکل زمین تمرین و کیفیت آن به ویژه در فصل بارندگی کار را برای مربی فصل بعد این تیم سخت خواهد کرد.

7- آلومینیوم اراک: مجتبی حسینی با پنجره بسته نقل وانتقالاتی، آلومینیوم را به رتبه هفتم لیگ برتر رساند. فصل گذشته که بسیاری از بازیکنان آلومینیوم همراه با مهدی رحمتی راهی نساجی شدند، حسینی تیمش را با جوانان لیگ برتری ساخت. فعلاً صحبت درباره نیمکت ایرالکو زود است، اما سرمربی فعلی قطعاً یکی از گزینه های مورد اعتماد اراکی هاست، ضمن اینکه یک سال دیگر با این باشگاه قرارداد دارد، مگر اینکه حسینی خواهان صرف بودجه بیشتری نسبت به فصل گذشته باشد و یا هوای رفتن به تیمی دیگر به سرش بزند.

8- شمس آذر قزوین: تیمی که حامی مالی اش کارخانه ماکارونی است در اولین تجربه حضور در لیگ برتر، توجهات را به خود جلب کرد. گواه این ادعا فروش بازیکنان شاخص در نیم فصل و توجه دیگر تیم ها به دیگر جوانان تحت قرارداد شمس آذر است. سعید دقیقی، اما در همان نیم فصل اول هم ساز جدایی کوک کرد و حتی در رفسنجان حاضر شد. با این وجود، عدم توافق مالی باعث شد دقیقی به قزوین بازگردد. شانس ادامه همکاری دقیقی با نماینده قزوین کم است و به پیشنهادات دریافتی وی بستگی دارد. با توجه به بودجه کم شمس آذر احتمالاً آن ها مجبور می شوند دوباره به سراغ مربی جوانی بروند که از نظر سبک کاری شبیه دقیقی باشد و بتواند با جوانان کمتر شناخته شده شمس آذر نتایج قابل قبولی بگیرد.

9- گل گهر سیرجان: با وجود صرف بودجه بیش از 280 میلیارد فیروزه ای پوشان کویر سیرجان با مارینوس اوزونیدیس به جایگاه بهتر از نهمی دست پیدا نکردند. سرمربی یونانی احتمالاً به کشورش باز می گردد و بعید است که سیرجانی ها تمایلی به ادامه همکاری با وی داشته باشند. در چنین شرایطی استخدام سرمربی جدید وابسته به رویکرد و اهداف مدیریتی باشگاه مذکور است. طبیعتاً اگر بخواهند تیمی قوی روانه رقابت ها کنند گزینه جذابی برای مربیان لیگ برتری محسوب می شوند. البته مدیران این باشگاه به دلیل اعتماد به امیر قلعه نویی، بعید نیست که برای استخدام سرمربی جدید با سرمربی فعلی تیم ملی مشورت کنند.

10- مس رفسنجان: شرایط مس رفسنجان در فصل بیست وسوم لیگ برتر خیلی خوشایند نبود و بار ها اعضای کادر فنی این تیم (چه در زمان ساکت الهامی و چه در زمان محرم نویدکیا) در مورد آن صحبت کردند. این موارد در حالی است که گمانه زنی های غیررسمی و تایید نشده ای درباره سقوط مس رفسنجان به سطوح پایین تر به دلیل اتفاقات فصل راهیابی این تیم به لیگ برتر و موارد فسادی که در این مورد مطرح شده است، شنیده می شود. طبیعتاً تا جایگاه این تیم و اوضاع مالی فصل آتی اش شفاف و روشن نباشد، گزینه جذابی برای مربیان لیگ برتری نیست. البته باشگاه مس رفسنجان و محرم نویدکیا توافق اولیه ای برای ادامه همکاری داشتند، اما سرنوشت و آینده نارنجی پوشان در فوتبال مورد اهمیت است.

11- فولاد خوزستان: نماینده خوزستان در فصل بیست وسوم لیگ برتر حاشیه و مربی کم نداشت! همه مشکلات از انتخاب مربی با خشت کج بی اعتنایی به نظرات هواداران آغاز شد. بی ثباتی کار فولاد را به جایی رساند که این تیم تا روز آخر فصل برای عدم سقوط می جنگید. این در حالی بود که فولاد دو فصل قبل در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا با الهلال دویل داشت. در چنین شرایطی هواداران فولاد خواهان انتخاب نامی بزرگ به عنوان سرمربی خود هستند. البته نباید فراموش کرد که عبدالله ویسی بعد از حفظ فولاد خواهان ادامه همکاری با این باشگاه است. در شرایطی که وضعیت انتخاب مدیران جدید فولاد مشخص نیست، نمی توان گزینه ای برای مربیگری اعلام کرد، اما در صورت ابقای رضاییان مدیر فعلی شاید مهدی تارتار، سعید دقیقی و … به عنوان یکی از گزینه های هدایت فولاد در لیست قرار بگیرند.

12- نساجی مازندران: ساکت الهامی بعد از کسب قهرمانی جام حذفی و سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در میان هواداران نساجی بسیار محبوب شد. او این فصل هم منجی تیم نساجی شد و مانع سقوط تیم شمالی به لیگ دسته اول. با این شرایط الهامی این فرصت را دارد که از ابتدای فصل تیم دلخواهش را بسازد و کار را پیش ببرد، مگر اینکه اتفاقی غیرمترقبه پیش بیاید.

13- هوادار: مسعود شجاعی در اولین فرصت سرمربیگری خود بنفش پوشان را در لیگ برتر حفظ کرد. البته هر چه به سمت پایان لیگ نزدیک تر شدیم، انگیزه بازیکنان این تیم تَه کشید و نتایج هوادار بدتر شد. صحبت های این مربی در حاشیه کلاس مربیگری A آسیا هم نشان می داد که از برخی شرایط خسته شده است و شاید دیگر با بنفش پوشان ادامه ندهد.

14- استقلال خوزستان: سیروس پورموسوی در نیم فصل دوم لیگ برتر با جذب بازیکنان خارجی توانست سرنوشت تیمش را تغییر بدهد و این نماینده خوزستان را در لیگ برتر حفظ کند. بعد از تغییر مدیرعامل استقلال خوزستان، اما پورموسوی استعفا داد تا مدیرعامل جدید در نخستین روز کاری اش انتخاب سرمربی برای فصل بعد را در ریوس برنامه های کاری خود قرار دهد.

15- پیکان: رضا عنایتی بعد از تجربه ناموفق با تیم امید ایران، با پیکان هم نتوانست کامیاب شود. بعد از پایان فصل هنوز معادلات نیمکت خودروسازان روشن نیست.

16- صنعت نفت آبادان: صنعت نفت نیز همانند فولاد خوزستان با تغییر مربیان زیادی در فصل بیست وسوم لیگ روبه رو بود. با این وجود فراز کمالوند آخرین مربی فصل نفت در میان هواداران محبوب است و به نظر می رسد اگر مشکلی ایجاد نشود، او با باشگاه آبادانی ادامه فعالیت می دهد. نباید فراموش کرد که اوضاع مالی نفت در لیگ یک بسیار خوب ارزیابی می شود و آن ها می توانند در جمع مدعیان صعود باشند.

17- خیبر خرم آباد: رضا مهاجری توانست باشگاه لرستانی را با قهرمانی لیگ دسته اول فوتبال کشور به لیگ برتر برساند، اما در مورد سرنوشت این مربی اخبار ضد و نقیضی وجود دارد که شاید دو طرف قطع همکاری کنند.

18- چادرملوی اردکان: دومین باشگاهی که توانسته است به لیگ برتر صعود کند ثبات خوبی دارد. سعید اخباری به عنوان سرمربی همکاری اش با این باشگاه را ادامه خواهد داد، مگر اینکه مشکلی ایجاد شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آخرین وضعیت سرمربیگری تیم های لیگ برتر فوتبال" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آخرین وضعیت سرمربیگری تیم های لیگ برتر فوتبال"، کلیک کنید.