آمپول ویتامین B12 چه فوایدی دارد؟

ویتامین B12 که محلول در آب است نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن همچون ترکیب DNA، تولید انرژی، سلامت سلول عصبی، تشکیل گلبول قرمز و عملکرد عصب شناختی دارد.

این ویتامین در بسیاری از منابع خوراکی به خصوص حیوانی وجود دارد که به مولکول های پروتیین در خوراکی ها متصل است. ویتامین B12 هنگام هضم غذا از پروتیین جدا شده و در جریان خون جذب می شود. برای جدا شدن این ویتامین از پروتیین نیاز به وجود مقدار کافی اسید معده و ماده ای به نام فاکتور داخلی است که جذب آن را به انجام رساند.

مصرف روزانه ویتامین B12 برای مردان و زنان بالای 14 سال 2.4 میکروگرم است. این ویتامین علاوه بر آنکه از منابع غذایی تامین می شود می توان آن را از نوع دست سازش موسوم به “سیانوکبالامین” تامین کرد.

آمپول ویتامین B12 حاوی سطح بالایی از سیانوکبالامین است که تزریق آن به سرعت سطح ویتامین را در افرادی که کمبود دارند بالا می برد.

به ندرت افراد دچار کمبود ویتامین B12 می شوند هر چند برخی افراد بیشتر احتمال دارد با این مشکل مواجه شوند. توصیه می شود افرادی که دارای علایم کمبود ویتامین B12 یا کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین هستند به پزشک مراجعه کنند.

از علایم کمبود ویتامین B12 می توان به مواردی چون کاهش عملکرد شناختی، خستگی، خواب آلودگی، یبوست، احساس ضعف، افسردگی، سردرد، عدم توانایی در حفظ تعادل، ورم کردن زبان، زخم های دهان و تغییرات در دید اشاره کرد.

همچنین فاکتورهای خطرزای زیر می تواند خطر ابتلا به کمبود ویتامین B12 را افزایش دهد:

مصرف مواد الکلی، استعمال سیگار، مصرف برخی داروها همچون داروی دیابت نوع دو، ابتلا به اختلال خود ایمنی مرتبط با غدد درون ریز، داشتن رژیم غذایی گیاهخواری، بیماری های گوارشی و بالا رفتن سن.

همچنین دلایل متعددی برای تزریق آمپول ویتامین B12 وجود دارد که مهم ترین آنها رفع مشکلات و خطرات مرتبط با کمبود ویتامین B12 مانند بیماری قلبی، اختلالات عصب شناختی و برخی مشکلات دیگر است. همچنین دریافت ویتامین B12 به روش تزریق، باعث می شود این ویتامین به طور مستقیم جذب جریان خون شود.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، اگرچه محدودیت چندانی برای مصرف ویتامین B12 وجود ندارد زیرا خطر مسمومیت یا اوردوز بسیار پایین است با این حال تزریق آمپول این ویتامین می تواند عوارضی به همراه داشته باشد که شامل احساس درد، قرمزی و خارش در محل تزریق، اسهال خفیف و احساس ورم در بدن می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمپول ویتامین B12 چه فوایدی دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمپول ویتامین B12 چه فوایدی دارد؟"، کلیک کنید.