اتصال آسمان و زمان در شب «قدر»/مردم استان سمنان استغاثه سر دادند – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آرتیو، گروه استان ها: شب قدر در آسمان پرستاره کویر سمنان، به اوج خود رسید. مردم متدین و خداجوی استان سمنان از دورترین روستاها تا بزرگترین شهرها، خود را به مساجد و تکایا، مهدیه ها و بقاع متبرکه و دیگر امکان مذهبی و مقدس رساندند تا در مراسم شب قدر، حضور پرشور داشته باشند.

آیین گرامی داشت احیای بیست و سوم ماه رمضان همراه با سوگواری شهادت امام علی (ع) و گرامی داشت شهدای حادثه امروز تروریستی اسراییل در کنسول گری ایران در سوریه، با حضور مردم، رنگ و بوی دیگری پیدا کرد.

شب مقدرات

مراسم ویژه این شب همچنین در بیمارستان ها، پادگان ها، پاسگاه های نیروی انتظامی، پایگاه های امداد و نجات و منازل مردم و پایگاه های آتش نشانی و … برگزار شد و مردم در این شب قدر، قدردان نعمات خداوند منان شدند.

نقل است که احیای شب بیست و سوم اهمیتی بسزا دارد و لذا خواندن هزار مرتبه ای سوره قدر، در این شب قدردانی از خداوند متعال، پر از فیض و برکت است امشب شب مقدرات یک ساله است و مردم متدین استان، به خوبی قدردان این قدر هستند.

اتصال آسمان و زمان در شب «قدر»/مردم استان سمنان استغاثه سر دادند

اهمیت شب قدر

کارشناس مسایل مذهبی در گفتگو با خبرنگار آرتیو، ضمن بیان اینکه غسل یکی از مهمترین توصیه هایی است که بزرگان دین مبین اسلام درباره شب احیای بیست و سوم دارند، گفت: خواندن دعای موسوم به الُهمَ اَمدد لِی فِی عُمری همچنین خواندن یک هزار مرتبه سوره قدر از مهمترین اعمال این شب گرانقدر است.

حجت الاسلام محمد حسین پور با بیان اینکه مقدرات یک سال آدمی در شب قدر مقدر می شود و در نتیجه این شب برای اهل ایمان، فرصتی برای استغفار و توبه و همچنین دعا برای حاجات است، ابراز کرد: نقل است که در این شب مردم مسلمان برای فرج آقا امام رمان (عج) رعای فراوان کنند.

وی با بیان اینکه خواندن دعای جوشن کبیر از دیگر اعمال احیای شب بیست و سوم است، افزود: کسانی که توانایی خواندن این دعا به تنهایی را به واسطه سالمندی، بیماری و … ندارند یا کسانی که فرصت حضور در مساجد را به هر دلیلی ندارند، می توانند از رسانه ها قرایت این دعا را گوش بدهند که فرصتی بی بدیل برای آمرزش گناهان است.

تلاوت قرآن

این کارشناس مسایل دینی با بیان اینکه برخی اعمال شب احیا با دیگر شب های احیا یکسان است برای مثال غسل یا دعای خواندن قرآن، یا تلاوت آیات الهی و … که به برخی از آنها مانند غسل اشاره شد، گفت: برخی مسایل هم برای امشب به صورت ویژه توصیه شده که خواندن سوره قدر یکی از آنها است.

حسین پور با بیان اینکه دیگر اعمالی که بسیار در این شب توصیه شده خواندن سوره دخان است، ابراز کرد: خواندن سوره روم و عنکبوت که بسیار سوره مهمی در قرآن کریم نیز محسوب می شود و با حال و هوای این روزها جهان اسلام و مسایل فلسطین هم سازگاری دارد، از دیگر توصیه ها برای شب احیای بیست و سوم است.

وی با بیان اینکه خواندن دعای توبه، خواندن دعای فرج، نماز، نماز برای اموات، دعا برای فرج امام زمان (عج)، استغفار و تلاوت قرآن کریم و … در زمره اعمالی است که در این شب بسیار برای مومنان راهگشا است، افزود: خواندن یک آیه از قرآن کریم در این شب ثواب شگفت انگیزی برای مردم متدین دارد.

دعاهای تاثیر گذار

اشاره کارشناس مسایل مذهبی به دعای زیر است که در این شب بسیار تاکید شده است:

اللَّهُمَّ امْدُدْ لِی فِی عُمُرِی وَ اَوْسعْ لِی فِی رِزْقِی وَ اَصِحَّ لِی جِسْمِی وَ بَلِّغْنِی اَمَلِی وَ اِنْ کُنْتُ مِنَ الْاَشْقِیَاءِ فَامْحُنِی مِنَ الْاَشْقِیَاءِ وَ اکْتُبْنِی مِنَ السُّعَدَاءِ فَاِنَّکَ قُلْتَ فِی کِتَابکَ الْمُنْزَلِ عَلَی نَبیِّکَ الْمُرْسَلِ صَلَوَاتُکَ عَلَیْهِ وَ آلِهِ یَمْحُو اللَّهُ مَا یَشَاءُ وَ یُثْبتُ وَ عِنْدَهُ اُمُّ الْکِتَاب

خدایا عمرم را طولانی گردان خدایا عمرم را طولانی گردان و بدنم را تندرست بدار و به آرزویم برسان و اگر در زمره بدفرجامان هستم، مرا از آن گروه محو کن و در گروه سعادتمندان ثبت فرما که تو در کتاب فرو فرستاده به پیامبر مرسلت (درود تو بر او و خاندانش) فرمودی: خدا محو می کند آنچه را بخواهد و ثبت می کند آنچه را اراده کند و کتاب جامع نزد اوست.

اتصال آسمان و زمان در شب «قدر»/مردم استان سمنان استغاثه سر دادند

خواندن این دعا نیز بسیار توصیه شده است

یَا رَبَّ لَیْلَهِ الْقَدْرِ وَ جَاعِلَهَا خَیْرا مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ وَ رَبَّ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ وَ الْجِبَالِ وَ الْبحَارِ وَ الظُّلَمِ وَ الْاَنْوَارِ وَ الْاَرْضِ وَ السَّمَاءِ یَا بَارِیُ یَا مُصَوِّرُ یَا حَنَّانُ یَا مَنَّانُ یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا اللَّهُ یَا قَیُّومُ یَا اللَّهُ یَا بَدیعُ یَا اللَّهُ یَا اللَّهُ یَا اللَّهُ لَکَ الْاَسْمَاءُ الْحُسْنَی وَ الْاَمْثَالُ الْعُلْیَا وَ الْکِبْرِیَاءُ وَ الْآلاءُ اَسْاَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَجْعَلَ اسْمِی فِی هَذهِ اللَّیْلَهِ فِی السُّعَدَاءِ وَ رُوحِی مَعَ الشُّهَدَاءِ وَ اِحْسَانِی فِی عِلِّیِّینَ وَ اِسَاءَتِی مَغْفُورَهً وَ اَنْ تَهَبَ لِی یَقِینا تُبَاشرُ بهِ قَلْبی وَ اِیمَانا یُذْهِبُ الشَّکَّ عَنِّی وَ تُرْضِیَنِی بمَا قَسَمْتَ لِی وَ آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَهً وَ فِی الْآخِرَهِ حَسَنَهً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ الْحَرِیقِ وَ ارْزُقْنِی فِیهَا ذکْرَکَ وَ شُکْرَکَ وَ الرَّغْبَهَ اِلَیْکَ وَ الْاِنَابَهَ وَ التَّوْبَهَ وَ التَّوْفِیقَ لِمَا وَفَّقْتَ لَهُ مُحَمَّدا وَ آلَ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ السَّلامُ

ای پروردگار شب قدر و قرار دهنده آن بهتر از هزار ماه، و پروردگار شب و روز، و کوه ها و دریاها و تاریکی ها و روشنایی ها و زمین و آسمان ای پدیدآورنده، ای صورت بخش، ای عطاکننده، ای نعمت ده، ای خدا، ای بخشنده، ای خدا، ای به خود پاینده، ای خدا، ای نو آفرین، ای خدا، ای خدا، ای خدا، نام های نیک تر و نمونه های والاتر و بزرگ منشی و نعمت ها از آن توست، از تو درخواست می کنم که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی، و قرار دهی در این شب نامم را در زمره سعادتمندان و روحم را با شهیدان و نیکوکاری ام را در بلندمرتبه ترین درجه بهشت و گناهم را آمرزیده و ببخشی بر من یقینی که دلم با آن همراه باشدو ایمانی که شک را از من زدوده گرداند و خشنودی به آنچه نصیبم کرده ای و ما را در دنیا و آخرت پاداش نیکو عنایت فرما و از عذاب آتش سوزان حفظ کن و در این شب ذکر و شکر خویش و رغبت به سوی خود و بازگشت و توبه روزی ام فرما و به آنچه محمّد و خاندان محمّد (درود خدا بر آنان باد) را به آن موفق کردی توفیقم ده.

استفاده از فرصت شب قدر

حجت الاسلام ماروسی یکی دیگر از کارشناسان مذهبی در گفتگو با خبرنگار آرتیو، درباره مهمترین کارهایی که مومنان باید در شب قدر انجام دهند می گوید: نقل است که در کتاب ها آمده با توجه به اهمیت شب بیست و سوم، غسل، احیا و زیارت امام حسین (ع) در این شب فضیلت بسیار دارد و همچنین خواندن آن «100 رکعت نماز» که مشترک میان همه شب های قدر است.

اما حجت الاسلام مرتضی مطیعی نماینده ولی فقیه در استان سمنان نیز درباره شب قدر این توصیه را به مردم دارد که در کنار دعا و تلاوت قرآن کریم و اعمال این شب، همواره به یاد محرومان جامعه و همچنین نیازمندان باشند محرومانی که چشم امید به کمک های مردم متدین و نیک اندیش استان سمنان دارند.

وی با بیان اینکه احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان بسیار اهمیت دارد و مردم قدردان این شب هستند، بیان کرد: دعا، عبادت و راز و نیاز انسان را به رشد و کمال می رساند لذا اگر کسی می خواهد به آن درجات دست یابد باید از این فرصت استفاده کند.

گرامی داشت یاد شهدا

امام جمعه سمنان در ادامه و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مظلوم سفارت ایران در دمشق بویژه سردار محمدرضا زاهدی خاطرنشان کرد: از دست دادن این عزیزان برای ما حقیقتاً مایه تاسف و تاثر است، امیدواریم خداوند متعال بر علو درجات شهدای این حمله تروریستی بیافزاید و زمینه نابودی قریب الوقوع رژیم منحوس صهیونیستی را فراهم فرماید.

امشب با توجه به حادثه تروریستی کنسول گری ایران در سوریه حال و هوای ضد استکباری نیز داشت و مردم استان سمنان در حاشیه مراسم احیای بیست و سوم ماه رمضان فریادهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل را نیز سر دادند تا انزجار خود را از اعمال شنیع صهیونیست ها اعلام دارند.

در این شب ها همچنین کمیته امداد نیز پایگاه هایی در مساجد استان سمنان دایر کرده تا به خصوص در طرح های مرتبط با ماه رمضان و شب های قدر بتواند حامیان ایتام بیشتری را برای کمک به کودکان نیازمند استان سمنان پیدا کند رسمی نیک که از دیرباز در استان بوده و 20 هزار نفر هم تاکنون به این پویش پیوسته اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اتصال آسمان و زمان در شب «قدر»/مردم استان سمنان استغاثه سر دادند – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اتصال آسمان و زمان در شب «قدر»/مردم استان سمنان استغاثه سر دادند – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.