اختلال استرس پس از سانحه چگونه یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اختلال استرس پس از سانحه چگونه یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

سندرم استرس پس از سانحه یا «پی تی اس دی» اختلالی است که برخی افراد پس از مشاهده یا تجربه یک واقعه تلخ به آن دچار می شوند. از علامت های این اختلال می توان به اجتناب فرد از محرک هایی که آن واقعه را تداعی می کنند، خاطرات مزاحم که زندگی روزمره و الگوی خواب را مختل می کنند، نوسانات خلقی و تغییرات رفتاری اشاره کرد.

به گزارش آرتیو، حدود 70 درصد جمعیت جهان با رویدادهای آسیب زننده در زندگی مواجه شده و هفت درصد به اختلال استرس پس از سانحه دچار می شوند.

یکی از نشانه های اصلی استرس پس از سانحه، اجتناب یا کناره گیری است. دو نوع اجتناب مرتبط با پی تی اس دی عبارتند از: اجتناب رفتاری و اجتناب عاطفی.

اجتناب رفتاری

اجتناب رفتاری، اجتناب یا دوری گزینی جسمی یا فیزیکی از افراد، مکان ها، صداها یا بوهای مرتبط با رویداد آسیب زا است. به عنوان مثال، کهنه سرباز جنگ که بوی سوخت دیزل برایش تداعی کننده مرگ افراد در حین انجام وظیفه اش بوده است، احتمال دارد از رفتن به پمپ بنزین محلی اجتناب کند.

اجتناب عاطفی

اجتناب عاطفی دوری گزیدن از افکار و احساساتی است که با رویداد آسیب زا مرتبط ند. شاید شاهدان متوجه نشوند که فرد مبتلا به پی تی اس دی از فکر یا احساس خاصی اجتناب می کند. گاهی حتی فردی که آسیب هایی مانند آزار عاطفی را پشت سر گذاشته است متوجه نیست که به رفتارها و روش های تدافعی متوسل می شود.

برای نمونه فردی که با تعرض مواجه شده است، به روش دفاعی اجتناب عاطفی روی می آورد. روش های مقابله ای و دفاعی اجتنابی گاهی نیز به شکل سوءمصرف الکل، مواد مخدر یا اختلال در خوردن بروز می کند.

خاطرات مزاحم

عوامل و نشانه های مداخله گر و مزاحم از جمله نشانه های بارز در اختلال پی تی اس دی است که معمولا به شکل تجربه خاطرات مزاحم یا کابوس ها ظاهر می شوند. افراد مبتلا به اختلال پی تی اس دی معمولا نفوذ ناخواسته این خاطرات را نمی توانند کنترل کنند.

این خاطرات مزاحم اغلب با تحریکات حسی مانند بو، تصاویر یا صداهایی که تداعی کننده محل آسیب دیدگی هستند از راه می رسند.

نوسانات خلقی

افراد مبتلا به پی تی اس دی اغلب با نوسانات خلقی مواجه اند و در کنترل احساساتشان مشکل دارند. آن ها با افکار منفی درباره خودشان و جهانی که در آن زیست می کنند، دست به گریبانند و همین امر موجب احساس ترس و بیگانگی از دیگران می شود و تا حد زیادی تمایل آن ها برای مشارکت در فعالیت های اجتماعی را کاهش می دهد.

علاوه بر این، افراد مبتلا به پی تی اس دی ممکن است واکنش پذیری هیجانی بالاتری نشان دهند. این موضوع می تواند به تحریک پذیری، انفجار خشم، رفتار بی پروا و همچنین وحشت زدگی منجر شود.

تغییرات رفتاری

تغییرات رفتاری مرتبط با استرس مزمن، اضطراب، افسردگی و ترس اغلب با پی تی اس دی همراه هستند. اغلب افراد مبتلا به این اختلال در حالت هشیاری به سر می برند که زندگی روزمره و الگوی خوابشان را مختل می کند.

به گزارش ایندیپندنت، ناتوانی این افراد در آرام شدن باعث ایجاد تغییرات رفتاری در آن ها می شود، بنابراین به شرکت در برخی فعالیت های اجتماعی مانند جمع شدن با خانواده و دوستان تمایلی ندارند و رفتارهای اجتماع گریزی بروز می دهند.

پی تی اس دی همچنین با رفتارهای پرخطر مانند هیجان طلبی و … مرتبط است.

نشانه های اختلال استرس پس از سانحه می تواند در طول زمان از نظر شدت متفاوت باشد. در ابتدا ممکن است پس از پشت سر گذاشتن آسیب، احساس آرامش به وجود آید، اما شدت پی تی اس دی در گذر زمان و با یادآوری خاطرات از طریق محرک های مختلف تغییر می کند.

در صورت تشدید نشانه های پی تی اس دی و بروز افکار آسیب رسان، باید از متخصص و پزشک مشورت بگیرید.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اختلال استرس پس از سانحه چگونه یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اختلال استرس پس از سانحه چگونه یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؟"، کلیک کنید.