امشب مهلت تبدیل مجوزهای کاغذی تمام می شود/ مجوزها از مرز 742 هزار گذشت

ساعت 24 امروز (25 اردیبهشت ماه)، آخرین زمان از مهلت قانونی تبدیل مجوزهای کاغذی به الکترونیکی و شناسه یکتا است و مجوزهای کاغذی تبدیل شده به شناسه یکتا تا امروز از مرز 742 هزار مجوز گذشت.

به گزارش آرتیو، ساعت 24 امشب (25 اردیبهشت 1403) آخرین روز از مهلت قانونی تبدیل مجوزهای کاغدی دستگاه ها و اصناف به الکترونیکی و شناسه یکتا است. در یک سال گذشته، مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب وکار، بارها اعلام کرده است که صاحبان مجوزهای کاغذی و دستگاه های صادر کننده این مجوزها ملزم هستند هرچه زودتر مجوزهای کاغذی خود را در جهت تسهیل فضای کسب و کار به مجوز الکترونیکی تبدیل و شناسه یکتا دریافت کنند.

طبق قانون بهبود فضای کسب و کار، از این تاریخ به بعد، صاحبان مجوزهای کاغذی که مجوزهای خود را به شناسه یکتا تبدیل نکرده اند از خدمات دولتی محروم می شوند.

البته این محرومیت برای صاحبان مجوزهای زیرمجموعه برخی دستگاه ها که در تبدیل مجوزهای زیرمجموعه خود کوتاهی کرده اند به تدریج و با مرور زمان اعمال می شود.

جندی پیش سید امیر سیاح – رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار – در گفت وگو با آرتیو در این رابطه اظهار کرد: بی شک، محدودیت های دولتی برای کسانی که مجوز الکترونیکی و شناسه یکتا ندارند به تدریج شروع می شود و قطعا از مجوزهایی که دستگاه های مربوطه آن ها در این زمینه کم کاری کرده اند، این محدودیت ها آغاز نمی شود.

کدام دستگاه ها بهترین عملکرد را داشته اند؟

برخی از استان ها و دستگاه ها در این فرایند، نهایت همراهی را داشته و تا حد امکان شرایط تبدیل را تسهیل و بستر تبدیل مجوزها را در دستگاه خود فراهم کرده اند.

طبق اعلام مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد، وزارت صمت، سازمان ملی استاندارد، وزارت ورزش و جوانان و سازمان نظام پزشکی چهار دستگاهی هستند که تا 24 اردیبهشت ماه سال جاری در صدر جدول تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا قرار گرفته اند.

تعداد مجوزهای کاغذی که تا روز 24 اردیبهشت به شناسه یکتا تبدیل شده است به 742  هزار و 277 مجوز رسید که از این تعداد سهم اصناف 704 هزار و 723 مجوز است.

اصناف زیرمجموعه وزارت صمت با تبدیل 29.1 درصد، سازمان ملی استاندارد با تبدیل 28.4 درصد، وزارت ورزش و جوانان با تبدیل 9.6 درصد و سازمان نظام پزشکی با تبدیل 6.8  درصد از کل مجوزهای کاغذی خود را به شناسه یکتا در صدر جدول قرار دارند.

امشب مهلت تبدیل مجوزهای کاغذی تمام می شود/ مجوزها از مرز 742 هزار گذشت

با این حال، تا امروز دستگاه های قوه قضاییه، وزارت تعاون، وزارت اموزش و پرورش، شهرداری ها، وزارت کشور، وزارت علوم، بانک مرکزی و سازمان محیط زیست در تبدیل مجوزها ضعیف ترین عملکرد را از خود نشان داده و در این فرایند ناموفق بوده اند.

البته باید اشاره داشت، علت عملکرد ضعیف برخی از دستگاه ها، پیچیده و طولانی بودن فرایندهای صدور مجوز و نبود بستر فناوری لازم برای اتصال به درگاه ملی مجوزها است.

استان ها برتر در تبدیل مجوز کدام اند؟

بررسی آمارهای تبدیل کلیه مجوزها نشان می دهد که استان های چهارمحال و بختیاری، گیلان، لرستان و همدان در صدر جدول تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا قرار دارند. در این استان ها به ترتیب 16.9 درصد، 16 درصد، 15.7 درصد و 13.6 درصد از مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شده است.

استان لرستان صدرنشین تبدیل مجوزهای صنفی

اما در مقایسه استان ها در تبدیل مجوزهای صنفی کاغذی به شناسه یکتا همچنان رتبه نخست متعلق به لرستان است. در  این استان 47.7 درصد از مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شده است. استان های همدان، چهارمحال و بختیاری و گیلان در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. در هر یک از این استان ها به ترتیب 37.7 درصد، 37.5 درصد، 36.1 درصد از مجوزهای صنفی کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شده است.

همچنین، استان های کهگیلویه و بویراحمد، فارس، اصفهان، ایلام و کردستان در قعر جدول رتبه بندی تبدیل مجوزهای صنفی کاغذی به شناسه یکتا قرار دارند.

امروز آخرین فرصت قانونی تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا

گفتنی است؛ در چند وقت اخیر نیز رییس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب وکار، چندین بار تاکید کرده که دستگاه ها هرچه زودتر شرایط و بستر تبدیل مجوزهای قدیمی به الکترونیکی را فراهم کنند و در غیر این صورت با پایان مهلت نهایی برای تبدیل مجوزها، پیامدهای آن بر عهده دستگاه ها خواهد بود.

در پایان باید اشاره داشت؛ از ساعت 24 امشب یعنی پایان 25 اردیبهشت سال 1403 مجوزهای کاغذی بی اعتبار هستند و سامانه های دولتی و بانکی به فعالان اقتصادی فاقد مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) خدمت نمی دهند. بنابراین آن دسته از فعالان اقتصادی که هنوز شناسه یکتا ندارند یعنی نام شان در درگاه ملی مجوزها به نشانی  qr.mojavez.ir قرار ندارد، می توانند با گوشی همراه خود و ورود فقط 3 کد (شماره سریال کارت ملی، شناسه/کد صنفی و کد پستی محل کسب) در درگاه ملی مجوزها (mojavez.ir)، به سرعت، رایگان و غیرحضوری، مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) دریافت کنند.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امشب مهلت تبدیل مجوزهای کاغذی تمام می شود/ مجوزها از مرز 742 هزار گذشت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امشب مهلت تبدیل مجوزهای کاغذی تمام می شود/ مجوزها از مرز 742 هزار گذشت"، کلیک کنید.