بازار عراق از دست خواهد رفت؟

رئیس اتاق ایران گفت: به دلیل نبود امکان استفاده از سیستم بانکی، قیمت محصولات صادراتی ما حدود ۲۰ تا ۲۵‌درصد گران‌‌‌‌‌تر است و با تداوم مشکلات انتقال پول، در عرض چند ماه آینده قادر به ادامه حضور در بازار عراق نخواهیم بود.

بازار عراق از دست خواهد رفت؟

آفتاب‌‌نیوز :

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: اتاق‌های مشترک در شرایط فعلی اقتصاد ایران که یکی از بحرانی‌ترین دوره‌های خود را می‌گذارند، نقش مهمی در توسعه صادرات و روابط تجاری با کشور‌های خارجی دارند. صمد حسن زاده در نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک، ادامه‌داد: اتاق‌های مشترک با روابط خوب خود توانسته اند برخی از مشکلات تجار از جمله مشکلات در صدور ویزای تجاری را حل وفصل‌کرده و مسیر تجارت خارجی را هموارتر کنند. او با بیان اینکه برای هم شکل سازی برنامه‌های اتاق‌های مشترک و ارتقای عملکرد آنها، مطالعاتی در حال انجام است، افزود: هیات‌رئیسه اتاق ایران در حال بررسی خواسته‌های اصلی اتاق‌های مشترک از جمله عضویت تعدادی از نمایندگان آن‌ها در هیات‌نمایندگان اتاق ایران، واگذاری امور مربوط به اعزام و پذیرش هیات‌ها و حضور در نمایشگاه‌های خارجی به اتاق‌های مشترک، بازنگری معیار‌های رتبه بندی اتاق‌های مشترک، مساعدت مالی اتاق از اتاق‌های مشترک بر اساس رتبه بندی جدید و… است. حسن زاده با تاکید بر اینکه این پیشنهاد‌ها در اتاق ایران مورد‌توافق است و ما می‌خواهیم در کنار اتاق‌های مشترک باشیم، اظهار کرد: ما عزم جدی برای توسعه هرچه بیشتر اتاق‌های مشترک داریم. معتقدم با انتخاب رئیس جمهور جدید و علاقه ایشان برای ارتباط با بخش خصوصی، حالا فرصت خوبی برای همکاری اتاق و اتاق‌های مشترک با دولت ایجاد شده‌است که باید از آن استفاده کرد. او با اشاره به اینکه یک سوم صادرات ما به عراق است، تاکید کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات موجود در تجارت ایران و عراق، این بازار به‌زودی از دست ما خواهد رفت. او ادامه‌داد: به‌دلیل نبود سیستم بانکی، قیمت محصولات صادراتی ما حدود ۲۰ تا ۲۵‌درصد گران‌تر است و مشکلات انتقال پول موجب‌شده ما از رقبای خود عقب بمانیم. در عرض چند ماه آینده با ادامه این وضع قادر به ادامه حضور در بازار عراق نخواهیم بود.

نیاز است اتاق‌های مشترک ورود‌کرده و شرایطی ایجاد کنند تا بتوانیم به‌صورت مشارکتی در بازار‌های آن‌ها فعالیت کنیم. حامد عسگری؛ معاون بین‌الملل اتاق ایران نیز با اشاره به بر گزاری جلسات ستاد برنامه معاونت بین‌الملل با روسای اتاق‌های مشترک، گفت: تمرکز و تلاش ما بر این است که فاصله میان اتاق‌های مشترک و اتاق ایران را هرچه کمتر کنیم. او تاکید کرد: خوشبختانه امسال با همراهی هیات‌رئیسه بودجه اتاق‌های مشترک چهار‌برابر سال‌گذشته شده‌است که خبر خوبی برای این اتاق‌ها خواهد بود. جهانبخش سنجابی، دبیر اتاق مشترک ایران و عراق هم معتقد بود؛ موازی‌کاری‌های زیادی در رابطه با وظایف اتاق‌های مشترک از سوی تشکل‌ها و اتاق‌های سراسر کشور وجود دارد که نیازمند بررسی و برنامه ریزی است. هاجر نظامی، دبیر اتاق مشترک ایران و برزیل، گفت: معاونت بین‌الملل اتاق ایران باید تلاش کند تا در کمیسیون‌های اقتصادی مشترک، کرسی داشته‌باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازار عراق از دست خواهد رفت؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازار عراق از دست خواهد رفت؟"، کلیک کنید.