برگزیده اخبار اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

برگزیده اخبار اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

از وقوع طوفان و گردبادهای مرگبار در ایالات مختلف آمریکا گرفته تا موج گرمای کم سابقه در آسیا از جمله مهم ترین اخبار و رویدادهای جهان در حوزه اجتماعی طی یک هفته گذشته بودند.

به گزارش آرتیو، وقوع حوادث مختلف، یافته ها و موضوعات مهمِ حوزه سلامت و اتفاقات و مناسبت های محیط زیستی در سراسر دنیا از جمله اخباری هستند که هفته گذشته در صدر رویدادهای اجتماعی جهان قرار گرفتند.

اخبار مرتبط با سیل مرگبار و ویرانگر در کنیا، ادعای یک کارشناس ترکیه ای در مورد احتمال وقوع زلزله در استانبول و اعلام پایین بودن خطر فعلی سلامت عمومی ناشی از آنفلوآنزای پرندگان از جمله اخبار برگزیده اجتماعی در جهان طی بازه زمانی مذکور هستند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

طوفان و گردباد در ایالات مختلف آمریکا کشته برجای گذاشت

طوفان و گردباد طی روزهای اخیر ایالات مختلف آمریکا از جمله «اکلاهما»، «نبراسکا»، «آیووا» و «کانزاس» را تحت تاثیر قرار داده است.

طوفان و گربادها تاکنون منجر به وارد شدن خسارات به منازل مسکونی و کشته شدن چند تن شده است. در ایالت اکلاهما چهار تن جان خود را در حوادث مرتبط با وقوع طوفان از دست داده اند.

موج گرمای کم سابقه در آسیا و تعطیلی مدارس

جنوب و جنوب شرق آسیا طی هفته گذشته درگیر موج گرما بودند و دما در این مناطق تا 45 درجه سانتیگراد نیز بالا رفت.

از فیلیپین تا تایلند و هند تا بنگلادش، کارشناسان هواشناسی هشدار دادند که ممکن است دما در روزهای آینده از 40 درجه سانتیگراد فراتر رود.

همچنین در پی صدور هشدارهای سلامتی، هزاران مدرسه در کشورهای مختلف در این منطقه مجبور به تعلیق کلاس های حضوری خود شدند.

تلفات سیل در کنیا از 120 تن گذشت

مقامات محلی کنیا می گویند حادثه شکستن یک سد در روز دوشنبه در شمال «نایروبی»، پایتخت این کشور که دست کم 42 قربانی گرفت، باعث شد آمار تلفات سیلاب های مرگبارِ روزهای اخیر در این منطقه به بیش از 120 نفر برسد.

کنیا در طول فصل بارانی مارس-آوریل-مه (MAM) بارندگی بی امان همراه با طوفان های شدید و بارندگی بیشتر از حد متوسط را تجربه کرده است.

خطر فعلی سلامت عمومی ناشی از آنفلوآنزای پرندگان «کم» است

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد خطر کلی سلامت عمومی ناشی از آنفلوآنزای پرندگان (H5N1) «کم» است.

با این حال سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد برای افرادی که در معرض تماس با پرندگان، حیوانات یا محیط های آلوده هستند، خطر ابتلا به این بیماری کم تا متوسط در نظر گرفته می شود.

این سازمان تاکید کرد ارزیابی خطرات این بیماری ممکن است با کسب اطلاعات بیشتر توسط این کارشناسان آژانس سازمان ملل، تغییر کند.

آنفلوآنزای پرندگان مانند هر آنفلوآنزای دیگر از جمله سرفه، بدن درد و تب است. با این حال، برخی از افراد حتی ممکن است به ذات الریه شدید مبتلا شوند.

19 کشته در حادثه ریزش یک بزرگراه در جنوب چین

رسانه های محلی چین گزارش دادند در پی ریزش بخشی از یک بزرگراه در جنوب این کشور، دستکم 19 تن کشته شدند.

این حادثه در پی بارش شدید باران طی روزهای اخیر رخ داده است.

در مجموع 18 وسیله نقلیه بر اثر این حادثه آسیب دیدند.

بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب در مکه و مدینه

شهر مدینه در عربستان شاهد بارش شدید باران و تگرگ بوده که منجر به جاری شدن سیلاب شده است.

فیلم های منتشر شده از بارندگی و سیلاب، آبگرفتگی معابر را نشان می دهد. سیلاب همچنین منجر به آبگرفتگی خودروها و جاده ها شده است.

همچنین مکه نیز تحت تاثیر بارندگی های شدید قرار گرفت که منجر به مسدود شدن برخی جاده های محلی شد.

توصیه آژانس دارویی اتحادیه اروپا درباره واکسن کرونا

آژانس دارویی اتحادیه اروپا به روزرسانی واکسن های کرونا را به منظور هدف قرار دادن سویه JN.1 توصیه کرده است.

سویه JN.1 با خانواده سویه XBB که توسط واکسن های به روز شده قبلی هدف قرار گرفته بود، متفاوت است و اکنون موارد ابتلا به آن در جهان از انواع XBB پیشی گرفته است.

بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی آژانس دارویی اتحادیه اروپا، شواهد نشان می دهد هدف قرار دادن سویه JN.1 به حفظ اثربخشی واکسن ها با ادامه تکامل سارس-کوو-2 کمک می کند.

ادعای یک کارشناس ترکیه ای در مورد احتمال وقوع زلزله در استانبول

«ناجی گریور»، زلزله شناس برجسته ترکیه ادعا کرده است احتمال وقوع لرزه هایی به بزرگی 7.6 ریشتر در استانبول وجود دارد.

این کارشناس در این باره اظهار کرد: ما در مورد زلزله «قهرمان ماراش» هشدار دادیم اما کسی گوش نکرد و حالا می ترسیم تاریخ تکرار شود.

بر اساس محاسبات در صورت وقوع زمین لرزه 7.5 ریشتری در استانبول، حداقل 90 هزار ساختمان فرو می ریزد.

رکورد «روزهای خطرناکِ آلودگی هوا» در 25 سال اخیر در آمریکا

گزارش جدید «انجمن ریه آمریکا» از «کیفیت هوا» در ایالات مختلف این کشور نشان می دهد افزایش حجم آلاینده های کشنده طی 25 سال اخیر بی سابقه بوده است.

در گزارش 2024 این سازمان تاکید شده است مردمِ ایالات متحده طی 25 سال گذشته بیشترین تعداد روزهایی با هوای «بسیار ناسالم» و «خطرناک» را به دلیل افزایش انتشار آلودگی ناشی از ذرات معلق تجربه کردند.

همچنین در مجموع این گزارش نشان می دهد که 131 میلیون نفر (39 درصد) در مناطقی با سطوح ناسالم آلودگی هوا زندگی می کنند.

گزارش امسال شامل جدیدترین داده های کیفیت هوای تضمین شده از سال های 2020 تا 2022 میلادی و به روزرسانی شده است تا استاندارد سالانه آلودگی ذرات جدید را که آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) در فوریه 2024 نهایی کرد، منعکس کند.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برگزیده اخبار اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برگزیده اخبار اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت"، کلیک کنید.