تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است / فیلم

تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است / فیلم

در قفل شدگی گرانشی، دوره گردش وضعی و انتقالی ماه با یکدیگر برابر است؛ درنتیجه به همان اندازه که ماه به دور زمین می چرخد، دور خودش هم می چرخد و ازاین رو فقط نیمی از سطح ماه را می توان از زمین دید. البته به خاطر مدار بیضی شکل، نزدیکی ماه و برخی اختلالات دیگر، جمعاً می توان 59 درصد از سطح ماه را دید.

به لطف فناوری دیجیتال و بهره گیری از تصاویر دقیقی که مدارگرد شناسایی قمری (LRO) طی سال ها گردش به دور ماه گردآوری کرده است، پژوهشگران ناسا توانسته اند فیلمی از چرخش وضعی ماه را با وضوح بالا بسازند.

این ویدیو با نمای استاندارد ماه (همان که از روی زمین دیده می شود) شروع می شود. بااین حال Mare Orientale (دریای شرقی)، دهانه بزرگی که مرکز تاریکی دارد و از زمین به سختی دیده می شود، سریع از زیر خط استوا به سمت ناظر می چرخد.

در این ویدیو، گردش وضعی ماه که 27٫3 شبانه روز طول می کشد، در 24 ثانیه فشرده شده است، ویدیو به وضوح نشان می دهد سمتی از ماه که رو به زمین است (نیمه نزدیک)، حاوی مقدار زیادی دریا (دشت های تیره) است درحالی که سمت دور ماه (نیمه پنهان) تحت سلطه ارتفاعات روشن تر است.

در حال حاضر، بیش از 32 ماموریت جدید به مقصد ماه در حال طراحی و اجرا است، ازجمله برنامه آرتمیس ناسا که هدف از آن، فرود دوباره انسان بر سطح ماه طی چند سال آینده است.

اعتبار ویدیو: ناسا، LRO، ایالت آریزونا.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است / فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: گردش ماه به دور خودش، پدیده ای که کسی از روی زمین ندیده است / فیلم"، کلیک کنید.