جریمه 525 هزار راننده موبایل به دست در پایتخت – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

جریمه 525 هزار راننده موبایل به دست در پایتخت - خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آرتیو، سرهنگ احسان مومنی، درباره جریمه برخی از تخلفات رانندگی و نمره منفی در نظر گرفته شده بر آنها، گفت: در مورد تخلف سرعت غیرمجاز، اگر میزان سرعت غیرمجاز وسیله نقلیه زیر 60 کیلومتر بر ساعت باشد مبلغ جریمه آن 105 هزار تومان است. اگر میزان سرعت غیرمجاز بالای 60 کیلومتر بر ساعت باشد علاوه بر مبلغ جریمه، سه نمره منفی برای وسایل نقلیه سواری و پنج نمره منفی برای وسایل نقلیه سنگین و وسایل عمومی در نظر گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه نقش سرعت در تصادفات بسیار مهم است، گفت: به همین دلیل هم قانون در این خصوص یک مقدار سختگیری کرده است تا پلیس بتواند علاوه بر جریمه یک فرهنگ سازی نیز انجام دهد.

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ در ادامه به جریمه استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی اشاره کرد و گفت: در یازده ماهه سال جاری همکاران من در پلیس راهور تهران بزرگ حدود 525 هزار راننده را که در حین رانندگی در حال استفاده از تلفن همراه بودند، رویت و جریمه کرده اند. این میزان در مدت مشابه سال گذشته حدود 100 مورد بیشتر از امسال بود. به عبارتی می توان گفت که به طور میانگین روزانه تعداد 1600 راننده که از تلفن همراه استفاده کرده اند در شهر تهران اعمال قانون شده اند.

وی تصریح کرد: البته بسیاری از این تخلفات را پلیس مشاهده نکرده است زیرا ممکن است بسیاری از این رانندگان از هندزفری و…، استفاده کرده یا به هر دلیل از چشم پلیس دور مانده باشند. همچنین اگر ثبت این تخلف به صورت هوشمند انجام شده بود، مسلماً میزان آمار ثبت این تخلفات بیشتر شده بود.

مومنی در ادامه عدم توجه به جلو را یکی از اصلی ترین دلایل تصادفات برشمرد و گفت: یکی از مصادیق عدم توجه به جلو، همین استفاده از تلفن همراه است. به طورکلی عدم توجه به جلو شامل حواس پرتی راننده، عدم تمرکز و…، است. آمارهای ما نشان می دهد که 51 درصد تصادفات منجر به فوت در شهر تهران ناشی از عدم توجه به جلو بوده است.

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ افزود: راننده ای که با خستگی و خواب آلودگی پشت فرمان بنشیند یا اینکه اقدام به خوردن و آشامیدن در حین رانندگی کند، بیشتر در معرض وقوع تصادفات سنگین و جبران ناپذیر قرار دارد. استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی نیز همین مصداق را دارد.

وی گفت: برخی رانندگان در حین رانندگی اقدام به تنظیم ضبط خودرو یا تنظیم آیینه ها، تنظیم صندلی و … می کنند. این اقدامات نیز حواس راننده را از مسیر مقابل پرت می کند، چنین اقداماتی باید قبل از حرکت انجام شده یا در صورت لزوم با توقف در حاشیه امن مسیر انجام شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جریمه 525 هزار راننده موبایل به دست در پایتخت – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جریمه 525 هزار راننده موبایل به دست در پایتخت – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.