جزییاتی تازه درباره آخرین عاشقانه زنده یاد حسام محمودی

جزییاتی تازه درباره آخرین عاشقانه زنده یاد حسام محمودی

آفتاب نیوز :

فیلم سینمایی «رمانتیسم عماد و طوبا» دومین ساخته کاوه صباغ زاده مدتی است که در بخش «سینما آنلاین» فیلم نت اکران آنلاین شده است به همین بهانه محمد جلیلوند منتقد سینما در یادداشتی درباره ویژگی های این فیلم عاشقانه نوشته است.

در این یادداشت آمده است:

«عنصری به نام تخیل که نقش مهمی در شکل گیری صنعت سینما داشته و آن را به یکی از سودآورترین صنایع جهان تبدیل کرده، متاسفانه جایگاه چندانی در سینمای ایران نداشته و واقع گرایی آن هم به شکل افراطی و سرشار از اغراق جای تخیل را پر کرده است. در سال های اخیر اندک تلاش هایی برای تولید آثاری متفاوت با جریان روز سینمای کشورمان صورت گرفته و گهگاه نیز به نتایج درخورتوجهی منجر شده که یکی از شاخص ترین آن ها «رمانتیسم عماد و طوبا» ساخته کاوه صباغ زاده است که تجربه ای نو و امیدوارکننده در قالب کمدی-رمانتیک به حساب می آید. پلتفرم فیلم نت که تنوع در پخش آثار سینمایی را در دستور کار خود داشته و در سال جاری نیز مانور بیشتری هم روی تنوع مضمونی اکران آنلاین داده، به تازگی پخش آنلاین این فیلم را آغاز کرده که می تواند دارای جذابیت های زیادی برای علاقه مندان این دسته از آثار باشد.

صباغ زاده پس از ساخت فیلم گرم و دلنشین «ایتالیا ایتالیا»، در دومین فیلم سینمایی خود «رمانتیسم عماد و طوبا» قالب کمدی-رمانتیک را برگزیده است. او قصه خود که با نگاهی به کتاب «سیر عشق» نوشته آلن دوباتن نوشته شده را بر پایه عشق میان عماد و طوبا بنا کرده و دیگر اجزا را حول محور این دو چیده است. در عین حال، فیلمنامه ای شخصیت محور خلق کرده که یکی از تم های ابدی سینما با عنوان عشق به تاروپودش گره خورده و آن را پیش می برد. صباغ زاده قصه اش را خوب شروع کرده و آن را با ریتمی مناسب به نقطه عطف نخست می رساند. زوج جوانی که تماشاگر را به تماشای قصه زندگی خود دعوت کرده و فرازوفرود های آشنایی را به تصویر می کشند. استفاده از راوی هم نکته مثبتی برای فیلم و شیوه روایت آن به حساب می آید که از آن برای قصه گو تر شدن کار بهره گرفته شده که در ساختار فیلمنامه فیلم به خوبی جا افتاده است.

اهل سینما و تیاتر بودن این دو نیز ایده ای مناسب برای خلق شوخی های جذاب به نظر می رسد که در عین حال رگه های پررنگی از فانتزی دارد. «رمانتیسم عماد و طوبا» نگاه روانشناسانه ای به قهرمان های خود و سیر روابط آن ها داشته و در عین حال دست به آسیب شناسی هم می زند. موضوعی که در سینمای ایران به آن کمتر پرداخته شده و این فیلم از این حیث نمونه ای شاخص و درخشان به حساب می آید.

صباغ زاده برای جذاب تر شدن فیلم خود شوخی های بامزه ای را با تکیه بر ظرفیت های کمدی رمانتیک خلق کرده که حال و هوای شیرینی به فیلم بخشیده است. از طرف دیگر روی وجوه بصری فیلم خود نیز به خوبی کار کرده و از رنگ و به ویژه نور برای خیال انگیزتر شدن فیلم خود سود جسته که می توان آن را جزو نقاط قوت فیلم به حساب آورد. همان نکته ای که تماشای «رمانتیسم عماد و طوبا» را دلپذیرتر کرده و آن را به ذات سینما نزدیک می کند.

انتخاب بازیگر در کمدی رمانتیک ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و تنها اندک لغزشی می تواند کلیت کار را به خطر بیندازد. آن هم فیلم هایی از جنس «رمانتیسم عماد و طوبا» که با تکیه بر دو شخصیت اصلی خود پیش رفته و کاملا متکی به بازیگران خود است. صباغ زاده نقش های اصلی فیلم خود را به دو بازیگری سپرده که تا زمان تولید فیلم تجربه سینمایی زیادی نداشته و بیشتر در قاب کوچک تلویزیون حضور داشته اند. با این حال، شیمی رابطه عماد و طوبا با تکیه بر بازی خوب این دو قابل قبول از کار درآمده است. زنده یاد حسام محمودی به شخصیت عماد باورپذیری خوبی بخشیده و تماشاگر را به سمت خود می کشاند. در طرف دیگر، الناز حبیبی در نقش طوبا قرار دارد که به خوبی از فیزیک و میمیک چهره اش برای جان بخشیدن به نقش بهره گرفته و بازی درخشانی را ارایه کرده است. تا جایی که برای نخستین بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر جشنواره فیلم فجر شده است. البته نمی توان از گروه بازیگران «رمانتیسم عماد و طوبا» گفت و از کنار زنده یاد علی انصاریان عبور کرد. بازیگری که در نقشی مکمل خوش درخشیده و آخرین فیلم سینمایی اش، نوید حضور بازیگری توانا در عرصه سینمای ایران را می داد.

«رمانتیسم عماد و طوبا» از آن دسته فیلم هایی است که قابلیت ارتباط با طیف های مختلف سنی به خصوص زوج های جوان را داشته و لحظات شیرینی را برای مخاطبان خود رقم می زند.»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییاتی تازه درباره آخرین عاشقانه زنده یاد حسام محمودی" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییاتی تازه درباره آخرین عاشقانه زنده یاد حسام محمودی"، کلیک کنید.