حلقه های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

حلقه های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد - خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آرتیو، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی جوجه ریزی بیش از 150 میلیون قطعه در ماه را رکورد بی نظیر صنعت مرغ در کشور عنوان کرد و گفت: شیب نزولی جوجه ریزی و مرغ آماده کشتار در اواخر سال 1401 آغاز و در فروردین و اردیبهشت 1402 با شیب تند به نقطه گسست زنجیره تولید مرغ رسیده بود.

وی ادامه داد: کاستی تولید تنها در گوشت مرغ نبود، بلکه این نقصان در تخم مرغ هم نمود داشت و این دو منبع پروتیین پرمصرف سفره مردم، بازار پر نوسانی را تجربه می کرد و دولت ناگزیر از واردات گوشت مرغ گرم و منجمد از مبادی ترکیه و برزیل شد.

وی در همین رابطه به کارشکنی برخی واردکنندگان به منظور افزایش تنش کمبود این دو محصول در بازار داخل اشاره کرد و افزود: اهمیت امنیت غذایی و تامین نیاز از تولید داخل در چنین مواقعی صد چندان می شود و سوءاستفاده کشورهای مبدا واردات از بازار متشنج داخل، قیمت تمام شده واردات را برای کشور واردکننده، افزایش می دهد.

وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری این نکته که تامین نیاز داخل از طریق واردات در صورت تامین اعتبار باز هم غیر ممکن است، گفت: به صرف مهیا بودن همه عوامل، تامین نیاز گوشت مرغ کشور از راه واردات به دلیل نیاز این تناژ از کالا به لجستیک عظیم حمل و نقل، غیر ممکن است.

نیکبخت برای حل این مشکل از راهبرد تامین نیاز از تولید داخل در آغاز مسوولیت وزارت جهاد کشاورزی گفت و تصریح کرد: ترمیم زنجیره تولید و بازسازی گله مرغ اجداد و مادر در دستور کار قرار گرفت و تامین نهاده مطمین، واحدهای تولیدکننده را بر روی ریل فعال سازی به حرکت درآورد.

وی مهرماه سال گذشته را سرآغاز شتاب گرفتن تولید مرغ و تکمیل حلقه زنجیره تولید آن دانست و گفت: تعریف هدف 130 میلیون مرغ آماده کشتار و پیگیری لحظه به لحظه تولید در استان ها، گره کور نوسان بازار را گشود و ثبات در بازار تاثیر خود را نشان داد.

نیکبخت حفظ تولید را در فروردین 1403 که به طور سنتی تولید مرغ هر ساله با کاهش مواجه می شد را نمونه ای از پیام «تولید بدون توقف» خواند و افزود: این تلاش شبانه روزی در اردیبهشت 1403 جوجه ریزی را به بیش از 150 میلیون قطعه و مرغ آماده کشتار را از 137 میلیون قطعه در هر ماه فراتر برده است.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: بازار مرغ و تخم مرغ با دنباله روی از الگوی تولید بیشینه با هدف صادرات، ضمن تامین کافی نیاز داخل، تکمیل ذخایر راهبردی، صادرات تخم مرغ را از ابتدای امسال تاکنون به رقم 37 هزار تن رسانده که بازار این محصولات، یکنواختی و پایداری را تجربه می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حلقه های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حلقه های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.