دلایل حمایت رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب

دلایل حمایت رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب

قبل از پیروزی انقلاب، آقا یک سخنرانی در سال1348در مسجدی در بازار دارند برای این که کمک جذب و آن مسجد را تکمیل کنند.

به گزارش آرتیو، علیرضا مختارپور، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در یادداشتی در جام جم نوشت:قبل از پیروزی انقلاب، آقا یک سخنرانی در سال1348در مسجدی در بازار دارند برای این که کمک جذب و آن مسجد را تکمیل کنند. در آنجا ایشان دو نکته را ذکر می کنند. یکی این که تاسف می خورند از این که کتابخوانی در کشور ما پایین است و چرا کتاب خوانده نمی شود. یکی هم در مورد شمارگان. در طول این دوران وقتی فعالیت ایشان را می بینیم، محسوس است دغدغه هایی که از پیش از انقلاب و دهه اول انقلاب تا امروز هنوز هم دارند، مساله کتاب خواندن است.

برای کتاب خواندن الزاماتی مورد نیاز است که تا امروز همواره ایشان تکرار کردند؛ این که کتاب خوب توسط نویسنده خوب و متوسط با نیاز جامعه و به بهترین شکل از نظر کاغذ و قیمت و صفحه آرایی و جلد و سبک بودن وزن و این که باید عرضه و تبلیغ و ترویج شود. درنتیجه ایشان از همان سال های اول از سال 66 که نمایشگاه افتتاح شد روی چند نکته تاکید داشتند. یکی نمایشگاه دایمی است. ایشان گفتند «باید نمایشگاه دایمی برگزار بشود حتی در بخش بین الملل. دوم این که در مراکز استان ها نمایشگاه دایمی کتاب برگزار بشود.»

ایشان از نمایشگاه همیشه حمایت کرده اند. گفتند «نمایشگاه کار خوبی است» اما آن دو انتظارشان هنوز برآورده نشده. یعنی نه نمایشگاه دایمی بین المللی کتاب که ما همواره با کتاب های روز جهان خصوصا در علومی که به آن نیاز داریم، استاد، دانشجو، طلبه و محقق دسترسی داشته باشد و هم مردم کل کشور اما همین حدی که شده آقا تجلیل کردند، تایید کردند. در دو سال اول پیام دادند. سال های مختلفی هم در این 34دوره ای که برگزار شده، حدود 20 دوره ایشان شخصا تشریف بردند.

همواره سعی کرده اند این پایه را تقویت کنند. البته در کنار این، انتقادهایی هم به محتوا شکل و امثالهم داشته اند. همین سال گذشته هم به گرانی کتاب و هم به نامرغوب بودن کاغذ داخلی تصریح کردند و بارها گفتند نسبت به وضع نشر ، وضع کتاب و وضع نمایشگاه تا نقطه مطلوب فاصله بسیار است. چیزی که حضرت آقا دنبالش هستند، چیست؟ محتوای خوب، شمارگان بالا، دسترسی وسیع.

حالا اگر شما که هنوز با اینها فاصله دارید در چنین شرایطی اگر در یک موقعیت10روزه ای در سال توانستید اجتماعی درست کنید که قدری از آن نقیصه ها را تا حدی جبران کند آیا همین را هم تعطیل کردن به صلاح است؟ مطلوب این است که ما در تمام مناطق کشور دسترسی عادلانه داشته باشیم. اگر شمارگان بالا برود، قیمت کتاب تعدیل می شود. آقا به موارد متعددی اشاره داشته اند ازجمله این که مواد اولیه و کاغذ باید کیفیت خوب داشته باشد. باید به محتوا و نویسنده خوب کمک بشود. مثلا همین بحث مشاوره کتاب، نه حالا بلکه در سال 74 و 75 گفتند خوب است مشاوره کتاب و کتاب و محتوای آن را ارتقای کیفی دهید. بعد که بالا رفت، تبلیغ و ترویج شود. خود ایشان گفته اند یک دلیل این که من نمایشگاه می آیم برای تبلیغ کتاب است. به صداوسیما هم برای تبلیغ و ترویج کتاب توصیه کرده اند. سومین بحث هم حمایت حقوقی از نویسنده، مترجم و ناشر است و آقا به این تصریح دارند. الان ناشرها و نویسنده ها از قاچاق کتاب می ترسند. کتاب باکیفیت چاپ می کنند. تعدادی قاچاقچی می آیند و چاپ می کنند و بعد هم در بعضی فروشگاه های مجازی با یک دوم قیمت اصلی به فروش می رسد.آقا می گویند ازناشر حمایت حقوقی شود. چرا کتاب الکترونیک در کشور ما رشد نمی کند؟ برای این که ناشر می گویدمن هزینه کنم کتاب الکترونیکی را چاپ کنم فردا یک نفر می آید قفلش را می شکند و تکثیر می کند. آقا به همه این ابعاد توجه کرده اند:حقوقی ، کیفی، محتوایی ، کاغذ، چاپ، دسترسی ، کتابفروشی ، عرضه ، تبلیغ و ترویج.
 

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دلایل حمایت رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دلایل حمایت رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب"، کلیک کنید.