دلایل مرگ خودخواسته پزشکان از زبان سخنگوی سازمان نظام پزشکی

دلایل مرگ خودخواسته پزشکان از زبان سخنگوی سازمان نظام پزشکی

آفتاب نیوز :

سخنگوی سازمان نظام پزشکی به واکاوی چرایی انتخاب مرگ خودخواسته در بین جامعه پزشکی پرداخت.

«رضا لاری پور» سخنگوی سازمان نظام پزشکی درباره علل خودکشی در جامعه پزشکی گفت: دلایل خودکشی چند بعدی و چند وجهی است و نمی توان فقط به یک مورد بسند کرد. حجم کاری که به یک رزیدنت داده می شود، حجم بسیار بالایی است و عدم تناسب دریافتی این افراد نسبت به فعالیت هایی که انجام می دهند، بسیار زیاد است، به صورتی که یک رزیدنت قادر نیست به تنهایی در شهر تهران خانه ای را اجاره کند و همچنین در کنار هزینه ی اجاره، دیگر هزینه های زندگی از جمله مایحتاج روزمره ی خود را تهیه کند.

وی خاطرنشان کرد: ناامیدی که رزیدنت ها نسبت به آینده ی شغلی که برای خودشان در حال حاضر می بییند، بر خلاف تصوراتشان پیش از ورود به حوزه پزشکی بوده است که از جمله دلایل ایجاد نگرانی در آن ها است و این خود عاملی است برای شروع استرس و اضطراب که به افسردگی منجر می شود و پس از گذر از این مراحل و عدم انگیزه و ناتوان حس کردن خودشان، ممکن است دست به مرگ خود خواسته بزنند.

سخنگوی سازمان نظام پزشکی در ادامه گفت: دستیاران از هیچ گونه بیمه ای برخوردار نیستند، حتی عدد پرداختی با میزان ساعت کار قانونی یکسان نیست. این مسیله مهمی است که یک رزیدنت، در سن 30 سالگی در حالی که مشغول به کار هست و با توجه به اینکه دکتر محسوب می شود، با تحصیلات بالا و سختی کار فراوان که متحمل می شود باز هم کماکان از پدر و مادر برای گذران زندگی پول دریافت می کند، لذا چنین فردی ادامه ی کار را برای خودش سخت می بیند. به طور کلی باید ذکر کرد که هیچ رزیدنتی از هیچ گونه تسهیلاتی برخوردار نیست، اعم از تسهیلات بانکی و مسکن و… در نظر بگیرید اگر رزیدنتی متاهل باشد با توجه به گفته های پیشین و با در نظر گرفتن آن سختی کار و نبود تسهیلات و دریافتی های بسیار پایین، زندگی برای او چقدر سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ رشته ای به اندازه رشته ی پزشکی با جان انسان روبرو نیست، گفت: این مورد هم به خودی خود استرس هایی را به قشر پزشکان وارد می کند. در کنار کار سنگین و طافت فرسا، درس ها و کتاب های سخت و با حجم سنگینی که پزشک باید در طی تحصیل خود آن ها را مطالعه کند. تمامی این موارد است که احساس می شود رشته ی پزشکی، یک رشته ی معنادار است. از طرفی در دیگر رشته ها همچون فیزیک، حقوق، شیمی و…متخصصان نیاز نیست همانند پزشکان در مناطق محروم طرح بگذرانند.

لاری پور درباره عملکرد سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در شرایطی که اکنون جامعه پزشکی به آن دچار شده است، گفت: آنچه از شرایط عیان است، وزارت بهداشت عملا هیچ کار خاصی در این مورد انجام نداده است. در دانشگاه های علوم پزشکی، مراکز مشاوره وجود دارد و فردی که نیاز به درمان دارد به این مراکز مراجعه می کند، اما در اینجا باید نکته ای لحاظ شود؛ پزشکانی که نیاز به درمان دارند زمانی که به این دست مراکز درمانی مراجعه می کنند، نام آن ها نوشته می شود و همچنین پرونده ای برای آن ها باز خواهد شد، این دست اتفاق ها باعث می شود که پزشکان احساس امنیت نکرده و به مراکز درمانی مراجعه نکنند؛ بنابراین در قدم ابتدایی و مهم باید این مراکز امن باشد.

وی ادامه داد: همینطور افراد ضمن اجرای کار در کنار خود همکار، مدیر و استاد دارند و به صورت معمول همدیگر را در محل کار می بینند و می توان مشاهده کرد که فرد بیمار است و از شرایط خوبی برخوراد نیست. پس آگاهی نسبت به همدیگر وجود دارد و انتظار می رود که این افراد به کسانی که در کنار خودشان هستند و در شرایط بحرانی روحی و روانی هستند توجه بیشتری کرده که خود یک عامل مهم در پیشگیری از خودکشی است.

لاری پور درباره راهکار هایی که برای جلوگیری از خودکشی در بین جامعه پزشکی می تواند صورت بگیرد که دیگر شاهد این دست اتفاق ها نباشیم، گفت: اگر فکر کنیم که دیگر شاهد این دست اتفاق ها نخواهیم بود، به هیچ وجه این گونه نخواهد بود. در دنیا آمار و ارقامی از مرگ خود خواسته وجود داد که متاسفانه در جامعه تحصیلکرده، فرهیخته و دانشمند بیشتر است، چرا که فهم و درکی که از جوامع دارند و انتظاری که از جامعه ی خود دارند بیشتر است.

وی تصریح کرد: بهبود شرایط و امکانات، در نظر گرفتن تسهیلات برای دستیاران، پزشکان طرحی یا پزشکان متخصص از جمله تسهیلات بانکی، حق مسکن و…به طور کلی تغیییر شرایط معیشت، بهبود وضعیت شغلی آن ها را سبب می شود. در نهایت تناسب پرداختی دستیاران با فعالیت هایی که انجام می دهند، باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: ضمن اینکه تفاوت هایی در بین رشته ها برای فعالیت در دوره رزیدنتی وجود دارد، به طور مثال رشته ی بیهوشی اطفال، جزو رشته های سخت دوره رزیدنتی است چه از لحاظ درس و چه از لحاظ شیفت های طولانی که انجام می دهند به نسبت رشته های همچون پوست و گوش و حلق و بینی شرایط سخت تری دارند. به همین جهت باید تناسب در پرداختی ها با توجه به فعالیت و سطح سختی کار در نظر گرفته شود. ود:

وی افزود: در حال حاضر، شاهد مهاجرت برخی پزشکان به کشور های حاشیه ی خلیج فارس هستیم، آن هم به دلیل عدد های جذابی که اعلام می کنند. البته پزشکان می توانند با اعداد کمتر از این هم در داخل کشور خود به فعالیت ادامه دهد. در واقع اگر پزشکان در کشور خود احساس امنیت مالی داشته باشند و از اعتبار و جایگاه اجتماعی برخوردار باشند، طبیعتا هرگز حاضر نیستند جلای وطن کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دلایل مرگ خودخواسته پزشکان از زبان سخنگوی سازمان نظام پزشکی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دلایل مرگ خودخواسته پزشکان از زبان سخنگوی سازمان نظام پزشکی"، کلیک کنید.