رای تحسین برانگیز فدراسیون تاج!

رای تحسین برانگیز فدراسیون تاج!

به گزارش خبرگزاری آرتیو؛ حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال که سه شنبه شب رسانه ای شد، نه تنها فضای فوتبال که جامعه ورزشی و هواداری را هم تحت تاثیر قرار داد؛ حکمی که برخلاف روال حاکم بر فوتبال و برخلاف ذهنیتی که حداقل در یک هفته اخیر ساخته شده بود، صادر شد.
به نقل از همشهری داستان از بازی پرسپولیس و سپاهان آغاز شد؛ بازی حساس هفته بیست وپنجم لیگ برتر که قرار بود نتیجه اش در معرفی قهرمان لیگ نقش تعیین کننده ای داشته باشد. بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید اما اتفاق جنجالی نه در زمین فوتبال که روی سکوها افتاد. دقایقی بعد از بازی، فضای مجازی چهره مرد موسپیدکرده ای را به نمایش گذاشت که دور از همه آموزه های اخلاقی به تماشاگران زن توهین می کرد. البته این تمام ماجرا نبود چراکه ویدیوهایی هم از تنش های رخ داده روی سکوها بین هواداران مرد و زن منتشر شد و خیلی زود سروصداهای زیادی به راه انداخت. این ویدیوها نه رنگ ها که کل جامعه را متاثر و سوال کلیدی را مطرح کرد؛ آیا قرار است این نوع رفتارها در ورزشگاه های فوتبال تکرار و توهین ها عادی شود؟ اما نگرانی اصلی چیز دیگری بود؛ اینکه با اتفاقات رخ داده در جریان بازی پرسپولیس و سپاهان، دوباره تماشاگران زن فوتبال با مشکل حضور در استادیوم ها روبه رو می شوند؟ طبق معمول سناریوهایی نوشته شد؛ بعضی مدعی شدند این اتفاق طبق خواسته گروهی که مخالف حضور زنان در استادیوم ها هستند، برنامه ریزی و اجرا شده و نتیجه اش به طور حتم حذف دوباره زنان است. بعضی از مخالفان دوباره میدان را خالی دیدند، جولان دادند و فریاد زدند که حق با ما بود و استادیوم جای زن نیست.

اما در بین تنش ها و شایبه هایی که ایجاد شد، کمیته انضباطی رایی داد که دور از تصور بود. طبق این رای، فصل آینده بازی های رفت و برگشت 2تیم پرسپولیس و سپاهان در تهران و اصفهان بدون تماشاگران مرد و با حضور زنان برگزار می شود. این حکم را می شود بهترین حکم این کمیته در دهه های اخیر دانست؛ حکمی که با تحسین همگانی روبه رو شده است. در حافظه تاریخی نسلی که امروز با فوتبال درگیر است، تقریبا بیشتر حکم ها در حد جریمه و محرومیت بوده و با اعتراض همراه. اما این حکم هرچند گروهی از مردان را از حضور در 2بازی تماشایی محروم کرده اما فعلا معترضی ندارد؛ چراکه عادلانه به نظر می رسد و شاید از نظر خود مردان هم این رای بهترین راه برای دلجویی از زنانی باشد که مورد توهین قرار گرفته اند.
این حکم زنان را به 2خواسته ای هم که در این چند سال داشته اند، می رساند. هر بار که موانعی برای حضور زنان در استادیوم ساخته شد، آنها پیشنهاد دادند که یکی دو بازی بدون مردان و فقط با تماشاگران زن برگزار شود. در آن روزهایی که واژه زن و استادیوم تابو بود، فکر کردن به این ایده و اجرایی کردن آن و حتی تصور تماشای یک استادیوم زنانه، اتفاقی ناشدنی بود. اما تجربه یک فصل برگزاری مسابقات با حضور تماشاگران زن، هرچند دست وپا شکسته، فدراسیون و دیگر مسیولان را مجاب کرده است که می شود بعضی از بازی ها را بدون مردان و فقط در حضور زنان برگزار کرد؛ همان کاری که در فوتبال همسایگانی نظیر ترکیه بارها تکرار شده است. شاید زنان الگوی بهتری از تماشاگران فوتبال را ارایه دهند.
در همه سال های گذشته فوتبال به عنوان ورزش مردانه معرفی شده که فقط مردان حق تماشای آن و حق اظهارنظر درباره آن را دارند. حتی در فصلی هم که باز سپاهان و پرسپولیس به خاطر بی اخلاقی روی سکوها، خارج از تهران و اصفهان و بدون تماشاگر بازی کردند، کسی به این فکر نبود که تماشاگران زن می توانند سکوها را پر کنند، چراکه زنان را دور از فوتبال می دیدند حتی با اینکه سال ها بود که زنان تیم ملی فوتبال داشتند. اما این حکم و البته استقبال پرشور زنان از بازی های لیگ نشان می دهد که این تفکر کم کم رنگ می بازد.
حکمی که صادر شده، غیر از زنان، برنده دیگری هم دارد؛ فدراسیون فوتبال. فدراسیون در این چند سال و به خصوص در چند روز اخیر به ضدزن بودن متهم شده و اتفاق بازی سپاهان و پرسپولیس این شایبه را که مسیولان فوتبال با آغوش باز از حذف زنان استقبال می کند، تقویت کرد اما حکم کمیته انضباطی فدراسیون را تبریه کرد و نگاه را به این نهاد تغییر داد.
از حالا می شود پیش بینی کرد و منتظر اتفاق ویژه ای در 2بازی فصل آینده بود. شاید در این 2بازی استادیوم آزادی 100هزار نفری نشود و نقش جهان روز خلوت تری را پشت سر بگذارد اما هم زنان تجربه جدیدی خواهند داشت و هم فوتبال ایران. از حالا زنان برای این 2بازی روزشماری می کنند.

257 251

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رای تحسین برانگیز فدراسیون تاج!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رای تحسین برانگیز فدراسیون تاج!"، کلیک کنید.