روز پنجم نمایشگاه کتاب و نکاتی درباره بلاگرهای کتاب، بخش جذاب کودکان و…

روز پنجم نمایشگاه کتاب و نکاتی درباره بلاگرهای کتاب، بخش جذاب کودکان و...

پنجمین روز از سی وپنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران درحالی به اتمام رسید که اتفاق خاص و ویژه ای در نمایشگاه رخ نداد؛ بازدیدکنندگان آمدند، برنامه های فرهنگی برگزار شد و چهره هایی هم به نمایشگاه آمدند.

به گزارش آرتیو، پنجمین روز از نمایشگاه کتاب، روز یکشنبه (23 اردیبهشت) روز تقریباً آرامی را پشت سر گذاشت و می شود گفت مثل همیشه بود: بازدیدکنندگان پیش از بازشدن درهای شبستان در مصلی حاضر بودند. البته باید توجه داشت با توجه به گرمای ظهر بسیاری ترجیح می دهند بازدید را به ابتدای روز و بعد از ظهر موکول کنند و بنابراین در این ساعت ها تراکم جمعیت را داریم.

بخش بین الملل خلوت بوده و بخشی از بازدیدکنندگانش برای عکاسی با غرفه های خارجی یا طبقه فوقانی شبستان به آنجا می آیند.

طبق الگوی همیشگی برخی از بازدیدکننده برای خرید از ناشران بزرگ از قبل برنامه داشته و مشخصا سراغ ناشر موردنظر خود می روند و برخی نیز به همه راهروها سرک می کشند، کتاب ها را می بینند یا از متصدیان می خواهند کتاب ها را برایشان توضیح دهند. اگر متصدی بازاریاب خوبی باشد و بر کتاب های نشر تسلط داشته باشند و البته پولی باشد، کتاب را می خرند. برخی مبلغ معینی برای خرید کتاب هایشان در نظر گرفته اند و ترجیح می دهند کتابی که بیشتر برایشان اولویت دارد بخرند و برخی را به بعد موکول می کنند و با گرفتن عکس از کتاب، شاید بعداً آن را بخرند.

اما هستند خریدارانی که در غرفه ها می ایستند و با کتاب ها یحتمل برای تولید محتوای فضای مجازی شان عکس می گیرند.

البته درباره متصدیان فروش نیز باید گفت در سال های اخیر شاهد حضور بلاگر کتاب هایی هستیم که در طول سال فعالیت دارند و ناشران از ظرفیت آنها برای تبلیغ بیشتر کتاب استفاده می کنند.

برخی مدیران نشر نیز ترجیح می دهند خود در غرفه شان باشد و برخی نیز از دوستان و آشنایان خود می خواهند که در غرفه به کمکشان بیایند که الزاما بازاریاب یا آشنا به کتاب نیستند و توان اقناعی و توضیح کامل به بازدیدکنندگان را ندارند و این موضوع یکی از ضعف های بعضی از ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب است.

امروز مدیر نشر سده به آرتیو اعلام کرد که یکی از کتاب های این نشر بدون تذکر و اعلام قبلی از نمایشگاه کتاب جمع آوری شده، این درحالی است که این کتاب با مجوز ارشاد چاپ شده و سال قبل در نمایشگاه کتاب بدون هیچ مشکلی عرضه شده بود.

امروز خانم هایی با لباس متحدالشکل با عنوان سفیر آرتیو و سفیر هدایت به عنوان ناهی منکر در بخش های مختلف مصلی حضور داشتند.

با توجه به اینکه در دهه کرامت قرار داریم ساعت 8 شب و با بسته شدن درهای نمایشگاه، صلوات خاصه امام رضا (ع) از بلندگوهای شبستان پخش می شود و با زمزمه بعضی از حاضران با آن، فضای جالبی را رقم می زند.

بخش کتاب کودک و نوجوان هم برای هر سنی جذابیت ها بصری و محتوایی خود را دارد. ناشران با سلیقه خود اقدام به غرقه سازی کرده و رقابتی برای جذب مخاطب کودک دارند. به همین دلیل هم عکاسی از کودکان با غرفه های جذاب، قطعا بخشی از اقدامات خانواده ها است. این ناشران، بخش های جنبی را هم برای جذب مخاطب کودک دارند، مثلا «نقاشی کن، جایزه ببر» که بازدیدکنندگان بدون محدودیت سنی، نقاشی کرده و بادکنک خود را دریافت می کنند و به راه خود ادامه می دادند! یا «بازی کن جایزه ببر» که خود را «اتاق فرار کتابی» معرفی می کنند. کودکان و شیطنت ها، گریه ها و یا کلافگی و خستگی شان به خاطر پیاده روی و گشت زنی زیاد در نمایشگاه کتاب نیز گویا از الزامات این بخش است.

خانواده ها با وجود قیمت بالای کتاب، دست خالی از بخش کودک بیرون نمی روند البته نکته جالب این است که خود بچه ها انتخاب می کنند که پدر و مادرشان چه کتابی را بخرند، از نویسنده مشخص نام می برند یا دنبال ژانر مشخصی هستند که شاهد این مسیله در بخش بزرگسال نیستم و برخی نمی دانند حتی چه کتابی می خواهند، فقط می گویند «سرگرم شویم، عاشقانه باشه، کدومش خوبه». البته این موضوع همانطور که پیشتر اشاره شد برای همه صدق نمی کند.

امروز علی رمضانی، سخنگوی نمایشگاه کتاب گفت: مردم نمره 74 از 100 را به نمایشگاه کتاب داده اند.

او میزان فروش را به این شرح اعلام کرد: تا پایان روز چهارم، در بخش حضوری از طریق کارت خوان های رسمی 90 و نیم میلیارد تومان فروش ثبت شده و 52 میلیارد تومان هم به صورت کارت به کارت و خرید نقدی بود. مجموعا 142 و نیم میلیارد تومان فروش در بخش حضوری داشتیم. در بخش مجازی نیز 52 میلیارد فروش داشتیم که 32 میلیارد سهم ناشران و 17 میلیارد تومان سهم کتابفروشان بود. مجموعا 194 و نیم میلیارد تومان از مجموعه ناشران خرید کردند.

مصطفی رحماندوست، ناصر کشاورز، الهی قمشه ای، غلامعلی حداد عادل، ابراهیم بن المعینی سفیر عمان در ایران، سرتیپ خلبان حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، عباسعلی کدخدایی عضو مجمع تشخیص، سردار فدوی جانشین فرمانده کل سپاه، سیدمحمد هاشمی جانشین و قایم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از چهره های ادبی، سیاسی و نظامی بودند که به نمایشگاه آمده و از نمایشگاه دیدن کردند.

سی وپنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از 19 تا 29 اردیبهشت (1403) در محل مصلی امام خمینی(ره) به شکل حضوری و در سامانه ketab.ir به صورت مجازی برگزار می شود.
پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روز پنجم نمایشگاه کتاب و نکاتی درباره بلاگرهای کتاب، بخش جذاب کودکان و…" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روز پنجم نمایشگاه کتاب و نکاتی درباره بلاگرهای کتاب، بخش جذاب کودکان و…"، کلیک کنید.