روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود

ذوالفقار دانشی – با آغاز شمارش آراء انتخابات ریاست‌جمهوری از بامداد امروز، ستاد انتخابات کشور طی ۶ نوبت، آخرین وضعیت آرای شمارش‌شده و تعداد آرای هر یک از نامزدها را اعلام کرده است.

در نمودار ۱، روند تغییرات آراء اعلام‌شده را می‌بینید. آرای باطله بر اساس کسر مجموع آرای مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف و مصطفی پورمحمدی از مجموع آرای شمارش‌شده به دست آمده است.

در نمودار ۲، سهم کنونی نامزدها را از آرای شمارش‌شده می‌بینید.

روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود
نمودار ۲- سهم کنونی نامزدها از آرای شمارش‌شده. برای مشاهده نمودار در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید

در نمودار ۳، ترند خطی (برازش خطی) روی آمار اعلام‌شده را می‌بینید که با شاخص R2 (همبستگی آماری) بسیار بالا، رفتار خطی آرای نامزدها را نشان می‌دهد. روند خطوط برازش‌شده نشان می‌دهد که مسعود پزشکیان با ۴۱٫۴ درصد ، سعید جلیلی با ۴۰٫۹ درصد، محمدباقر قالیباف با ۱۳٫۲ درصد و مصطفی پورمحمدی با ۰٫۸ درصد در رتبه‌های اول تا چهارم قرار دارند؛ هرچند که فاصله نزدیک آرای پزشکیان و جلیلی بدان معنی است که احتمال دارد در طول شمارش آرا، جایگاه نخست بین این دو جابه‌جا شود (همان‌طور که در طول بامداد هم ۲ بار جابه‌جا شد). سهم آرای باطله نیز حدود ۳٫۶ درصد خواهد بود.

بر این اساس می‌توان برآورد کرد که مسعود پزشکیان و سعید جلیلی با فاصله بسیار نزدیک از هم و کسب حدود ۴۱ درصد از آرا به مرحله دوم انتخابات راه خواهند یافت.

نوسان‌های مشاهده‌شده در آراء پزشکیان و جلیلی حول ترند خطی، در محدوده تغییرات تصادفی و طبیعی است.

با انتشار آمار بعدی از سوی ستاد انتخابات، این نمودارها نیز به‌روزرسانی خواهد شد.

۵۴۵۴

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود"، کلیک کنید.