سرانه مصرف شیر در کشور حدود 70 کیلو/ یارانه ای برای خرید محصولات لبنی اختصاص یابد

سرانه مصرف شیر در کشور حدود 70 کیلو/ یارانه ای برای خرید محصولات لبنی اختصاص یابد

بنابر اعلام برخی از فعالان صنعت لبنیات سرانه مصرف شیر در کشور کمتر از 70 کیلو بوده و این در حالیست که سرانه مصرف شیر در دنیا بیش از 150 کیلوگرم می رسد. در همین راستا دولت باید از مصرف کننده حمایت بیشتری کند که این حمایت ها می تواند در قالب یارانه برای خرید محصولات لبنی باشد.

به گزارش آرتیو، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد(فایو) اول ژوین(12خرداد) را به عنوان روز جهانی شیر نامگذاری کرده تا بتواند به این وسیله اهمیت و نقش این ماده غذایی مفید را بر سلامت انسان ها بر همگان آشکار کند.

بنا بر گفته کارشناسان تغذیه، مصرف شیر برای کودکان ضروری بوده و این ماده مغذی برای سلامت استخوان ها و دندان ها  بسیار مفید است و از طرفی می تواند منبع خوبی برای تامین پروتیین مورد نیاز بدن باشد. سرانه مصرف شیر در دنیا به بیش از 150 تا 160 کیلو می رسد که این آمار در برخی کشورها تا 200الی 300 کیلو هم پیشروی کرده است.

بر اساس گزارش انجمن صنایع لبنی مصرف لبنیات بر اساس معادل شیر در کشور از ابتدای دهه 70 تا 1383 روند افزایشی داشته اما از سال 1390 روند نزولی به خود گرفته است. یعنی با وجود روند صعودی تولید لبنیات در کشور در این بازه اما مصرف کاهشی شده است.

در پاسخ به چرایی این کاهش مصرف شیر و لبنیات در کشور محمدرضا بنی طبا – سخنگوی انجمن صنایع لبنی – به آرتیو گفت: سرانه مصرف شیر در ایران به کمتر از 70 کیلوگرم می رسد. یعنی هر ایرانی در سال کمتر از 70 کیلو شیر مصرف می کند. این در حالیست که سرانه مصرف شیر در کشورهای دیگر بر اساس استانداردهای جهانی بیش از 150 تا 160کیلو است.

وی افزود: البته در برخی کشورها مانند فرانسه، آمریکا و کشورهای اسکاندیناوی سرانه مصرف به بیش از 200 تا 300 کیلو هم می رسد.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی کشور همچنین افزود:اعداد ذکر شده سرانه مصرف کل محصولات لبنی است که بر پایه شیر محاسبه می شود.

وی در پاسخ به چرایی کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور گفت: کاهش قدرت خرید مردم در کنار افزایش هزینه های تولید، از عوامل تاثیرگذار بر کاهش سرانه مصرف هستند.

فرهنگسازی درستی نکردیم

بنی طبا تصریح کرد: علاوه بر کاهش قدرت خرید مردم، فرهنگسازی نیز در این بخش نشده است. مصرف محصولات لبنی مزایای زیادی از جمله جلوگیری از پوکی استخوان، جلوگیری از بیماری های دهان و دندان، رشد کودک و افزایش میانگین قد نسلی دارد اما فرهنگ سازی درستی نسبت به اهمیت مصرف محصولات لبنی صورت نگرفته است.  

از مصرف کننده حمایت شود

وی همچنین عنوان کرد: عدم آگاهی کافی مردم نسبت به فواید این محصولات باعث شده که خرید لبنیات برای مصرف کننده اولویت اول نباشد و محصولاتی مانند نوشابه گازدار، چیپس، پفک در سبد غذایی مردم جای گیرد.

 بنی طبا با بیان اینکه در حال حاضر در تمام نقاط کشور امکان دسترسی به لبنیات پاستوریزه سالم وجود دارد، گفت:دولت باید از مصرف کننده حمایت بیشتری کند که این حمایت ها می تواند در قالب یارانه برای خرید محصولات لبنی باشد.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی همچنین گفت: حذف ارز ترجیحی و رقابتی شدن زنجیره صنعت می تواند مشکلات را حل کند. دولت باید ارز ترجیحی را حذف کند و نهاده ها با ارز آزاد تهیه شوند. فعالان صنعت نیز می توانند نهاده ها را با ارز آزاد وارد و به گاوداری ها و کارخانه ها بفروشند. از آن طرف نیز منابع آزاد شده از ارز ترجیحی به دهک های پایین جامعه تعلق بگیرد.

به گفته وی اصلاح سیاست های حمایتی نظیر طرح های شیر مدرسه و کالابرگ نیز می تواند در راستای افزایش سرانه مصرف لبنیات در کشور موثر باشد.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرانه مصرف شیر در کشور حدود 70 کیلو/ یارانه ای برای خرید محصولات لبنی اختصاص یابد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرانه مصرف شیر در کشور حدود 70 کیلو/ یارانه ای برای خرید محصولات لبنی اختصاص یابد"، کلیک کنید.