سقوط آزاد معاملات مسکن در تهران/ خرید و فروش هفتاد درصد ریخت

سقوط آزاد معاملات مسکن در تهران/ خرید و فروش هفتاد درصد ریخت

به گزارش آرتیو،وضعیت معاملات مسکن در شرایطی بحرانی قرار گرفته است چرا که میزان معاملات مسکن صورت گرفته در فروردین ماه سال جاری هفتاد درصد کمتر از میزان معاملات صورت گرفته در فروردین ماه سال 1397 است.

اقتصاد 100 در خبری نوشت: افزایش شدید قیمت مسکن و ناکارآمدی ابزارهایی نظیر تسهیلات و .. سبب شده است بخش مهمی از تقاضای بالقوه مسکن قابلیت تبدیل به تقاضای بالفعل را نداشته باشد.

بررسی ها نشان می دهد در فروردین ماه سال 1397 در شرایطی که متوسط قیمت مسکن در تهران چیزی در حدود پنج میلیون و 528 هزار تومان بود، 5046 معامله مسکن اتفاق افتاد اما در فروردین ماه سال 1403، یعنی در فاصله پنج سال بعد ، متوسط قیمت مسکن به گواه آمار همان مرجع، یعنی بانک مرکزی به 81 میلیون و 630 هزار تومان رسیده است. تعداد معاملات مسکن در این ماه برابر با 1508 فقره ثبت شده است. به این ترتیب تنها در فاصله پنج سال در ایران متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی 1376 درصد افزایش را تجربه کرده است. افزایش متوسط قیمت مسکن در تهران حدود 14.7 درصد کرده است. این رشد عجیب سبب شده است میزان خرید و فروش نیز بیش از هفتاد درصد کاهش را تجربه نماید.

مسکن حالا به یکی از بحران ترین بخش های اقتصاد ایران تبدیل شده است. افزایش شدید قیمت، سبب شده است تورم اجاره نیز از تورم عمومی کشور پیشی بگیرد و این اتفاق زمینه را برای تضعیف قدرت خرید و رفاه خانوار ایرانی فاقد مسکن فراهم کرده است. دولت سیزدهم شعارهای متعددی را در زمینه مهار تورم مسکن و ساخت مسکن در دوره چهارساله مطرح کرده بود که هیچ کدام تحقق نیافت.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سقوط آزاد معاملات مسکن در تهران/ خرید و فروش هفتاد درصد ریخت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سقوط آزاد معاملات مسکن در تهران/ خرید و فروش هفتاد درصد ریخت"، کلیک کنید.