سلاح های پرمشتری ایران را بشناسید

سلاح های پرمشتری ایران را بشناسید

خودکفایی ایران در عرصه نظامی – دفاعی در شرایطی به دست آمده است که ایران تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از بزرگ ترین واردکنندگان تسلیحات به حساب می آمد.

به گزارش آرتیو، به نقل از همشهری آنلاین، جهش بلند ایران در حوزه توان دفاعی – نظامی بومی طی سال های اخیر توجه جهانی بسیاری را به خود جلب کرده و سبب شده کشورهای زیادی در صف مشتریان تسلیحات ایرانی قرار گیرند؛ تا جایی که براساس اعلام سخنگوی وزارت دفاع، صادرات محصولات دفاعی ایران طی سال جاری 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته باشد.

رضا طلایی نیک درحالی بر افزایش کیفیت محصولات دفاعی ایران در کنار توجه به کمیت تاکید کرد که بررسی ها نشان می دهد مطلوبیت کیفی و قیمتی تسلیحات ایرانی، مشتریان زیادی را به سوی توسعه همکاری های دفاعی – نظامی با جمهوری اسلامی سوق داده است.

این درحالی است که با توجه به پایان تحریم ها و محدودیت های تسلیحاتی جمهوری اسلامی در سال جاری، به اذعان کارشناسان بین المللی، با وجود کارشکنی آمریکا و تروییکای اروپایی دراین زمینه، ایران با قدرت دوچندانی وارد بازارهای تسلیحاتی جهان شده است. خودکفایی ایران در عرصه نظامی – دفاعی در شرایطی به دست آمده است که ایران تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از بزرگ ترین واردکنندگان تسلیحات به حساب می آمد.

از واردکننده مطلق تا صادرکننده مهم

بررسی های بین المللی انجام شده درباره میزان واردات و صادرات تسلیحات ازسوی ایران نشان دهنده تغییر روند گسترده ای است که ایران را از جایگاه «بزرگ ترین واردکننده سلاح از آمریکا» به رتبه صادرکننده تسلیحات رسانده است؛ موفقیت بزرگی که صرفا با اتکاء به توان داخلی، متخصصان کشور و شرکت های دانش بنیان بومی محقق شده است. این درحالی است که براساس بررسی های انجام شده ازسوی «موسسه صلح استکهلم»، ایران طی سال های 1950 تا 1979 چیزی درحدود 24 میلیارد و 943 میلیون دلار سلاح و تجهیزات نظامی از آمریکا وارد کرده است.

آغاز روند خودکفایی

رویکردهای ظالمانه دشمنان علیه مردم ایران، که تحریم های تسلیحاتی تنها بخشی از آن به حساب می آید و در دوران دفاع مقدس کشور را در تنگناهای بسیاری قرار داد، سبب آغاز روندی شد که به اعتراف کارشناسان غربی، ایران امروز در عرصه تولید نیازمندی های نظامی – دفاعی خود به خودکفایی مطلوبی رسیده است و طی یکی دو سال اخیر نیز در قامت یک صادرکننده مهم در عرصه بین المللی ظاهر شده است؛ تا جایی که براساس اعلام مقام های وزارت دفاع، ایران طی سال 1401 چیزی در حدود یک میلیارد دلار تجهیزات نظامی صادر کرده است.

ایران چقدر سلاح می فروشد؟

اعلام ارزش یک میلیارد دلاری صادرات تسلیحاتی ایران طی سال 1401 در شرایطی است که بررسی های بین المللی انجام شده، نشان دهنده روند رو به رشد صادرات نظامی – دفاعی ایران طی سال های گذشته است؛ روندی که با وجود تحریم ها و محدودیت های ظالمانه گسترده و با تلاش شرکت های دانش بنیان کشور رنگ واقعیت به خود گرفته است. اگرچه طی سال های اخیر آمارهای رسمی دقیقی دراین زمینه منتشر نشده است، اما تحقیقات انجام شده ازسوی «موسسه صلح استکهلم» (سیپری) نشان می دهد درحالی که صادرات تسلیحاتی ایران در سال 2015 میلادی، چیزی درحدود 9 میلیون دلار بوده، این میزان در سال 2017 به 20 میلیون دلار رسیده است و جمهوری اسلامی طی سال های 2010 تا 2014 چیزی درحدود 200 میلیون دلار سلاح و تجهیزات نظامی فروخته است.

ایران به کدام کشورها سلاح می فروشد؟

پایان برخی محدودیت های صادراتی ایران در عرصه نظامی – دفاعی از یک سو و صرفه اقتصادی در کنار کیفیت بالای تسلیحاتی سبب جذب مشتریان قابل توجه برای محصولات نظامی ایران شده است. بررسی ها نشان می دهد در یکی دو سال اخیر سبد صادراتی محصولات تسلیحاتی ایران تنوع کم نظیری را تجربه کرده است و کشورهای زیادی از قاره های آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا در صف مشتریان تسلیحات ایرانی قرار گرفته اند؛ تا جایی که گفته می شود طی سال های اخیر ایران با بیش از 40 کشور دنیا همکاری های تسلیحاتی داشته است؛ مناسباتی که بخش مهمی از آن در عرصه پهپادی بوده است. ازسوی دیگر برخی منابع غربی معتقدند روسیه، اتیوپی، تاجیکستان، بولیوی، ونزویلا، عراق و… ازجمله کشورهایی هستند که همکاری های دفاعی – نظامی قابل توجهی با ایران دارند و ازجمله مقصدهای صادراتی تسلیحات ایرانی به شمار می روند.

کدام تسلیحات ایرانی مشتریان زیادی دارد؟

طی سال های اخیر سبد صادراتی تسلیحات ایرانی از تنوع قابل توجهی برخوردار شده است و محصولات ایرانی، به ویژه در 4 بخش «پهپادی»، «موشکی»، «هوایی» و «دریایی» مشتریان زیادی داشته اند که در ادامه به بخشی از تسلیحات پرمشتری ایران اشاره می شود.

حوزه پهپادی

انواع پهپادهای ابابیل

انواع پهپادهای کمان

پهپاد امید

پهپاد آرش

انواع پهپادهای کرار

پهپاد شاهد 136

پهپاد شاهد 129

حوزه موشکی

فاتح 110

موشک های شهاب

موشک قیام

زلزال بارشی

قادر

خلیج فارس

رعد

قایم 114

الماس

دهلاویه

فاتح 313

دزفول

خرمشهر

ذوالفقار

هرمز

قدر

عماد

سجیل

هویزه

تندر 69

حوزه سامانه های پدافندی

سامانه پدافندی مجید

سامانه پدافندی باور 373

سامانه پدافندی طبس

سامانه پدافندی سوم خرداد

سامانه پدافندی کمین دو

سامانه پدافندی صیاد

حوزه دریایی

شناور تندروی ذوالفقار

شناور تندروی ذوالجناح

شناور تندروی سراج

شناور تندروی شهید ناظری

موشک ضدکشتی قدیر

موشک ضدکشتی نصر

موشک ضدکشتی نور

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سلاح های پرمشتری ایران را بشناسید" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سلاح های پرمشتری ایران را بشناسید"، کلیک کنید.