شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا

شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا

به گزارش آرتیو، بیماری گوزن زامبی «chronic wasting disease (CWD)» که بیماری عصبی است که با علایم گوناگونی چون ترشح بیش از حد بزاق، بی حالی، تلو تلو خوردن و خیره ماندن شناخته می شود.

در چند وقت اخیر بیش از 800 نمونه آلوده به این بیماری در حیات وحش آمریکا شناسایی شده اند.

عامل این بیماری پروتیینی به نام پریان یا پریون است. این پروتیین ها که معمولا بیماری زا هستند هیچ اسید نوکلییک قابل شناسایی ندارند. آن ها در برابر فرمالدیید و گرما و اشعه ماورابنفش که ویروس ها را غیرفعال می کنند کاملاً مقاوم هستند.

این پروتیین ها به اشکال عجیبی تا می شوند و به همین شکل می توانند روی پروتیین های مغز اثر گذاشته و آن ها را نیز به شکل خود در آورند. مقاومت بالای پریون ها در مقابل شیوه های گندزدایی معمول نگران کننده است و باعث می شوند که آن ها برای سال ها در یک محیط باقی بمانند.

شیوع این بیماری در آمریکا برای انسان های نیز هشدار دهنده است. هر چند شواهد قطعی درباره آلوده شدن مستقیم انسان ها توسط این عامل وجود ندارد اما نگرانی ها به جای خود باقی است.

از بیماری های دیگری که توسط این پروتیین ها ایجاد می شود می توان به جنون گاوی اشاره کرد که انسان را نیز آلوده می کند.

در جریان شیوع جنون گاوی سال 1995 در بریتانیا میلیون های گاو سلاخی شدند و 178 انسان نیز جان خود را از دست دادند.

هر چند مورد تایید شده ای از ابتلای انسان به بیماری گوزن زامبی گزارش نشده است اما پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده است که پریون عامل این بیماری می توان در سلول انسانی را نیز آلوده کند.

یکی از مشکلات بزرگ در تشخیص موارد انسانی آلوده شده توسط پریون ها است. پریون ها برخلاف دیگر عامل های بیماری زا باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن نمی شوند و از این رو شناسایی آن ها به شیوه های معمول دشوار است.

جدای از نگرانی هایی که بابت احتمال انتقال این بیماری به انسان وجود دارد، با توجه به نقش مهم گوزن ها در محیط زیست آمریکا و چرخه غذایی شیوع گسترده این بیماری می تواند لطمات جبران ناپذیری به حیات وحش وارد کند.

منبع: ساینس آلرت

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شیوع یک بیماری ترسناک در حیات وحش آمریکا"، کلیک کنید.