ضرورت تشکیل شورای ترکیبی در بافت تاریخی یزد/ ورود خیران ضروری است – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

ضرورت تشکیل شورای ترکیبی در بافت تاریخی یزد/ ورود خیران ضروری است - خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آرتیو، سیدمحمدرستگاری ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تلاش برای جذب اعتبارات برای حفاظت از بافت تاریخی یزد انجام می شود اما هرگز هیچ اعتباری کفاف حجم بزرگ نیازهای موجود را ندارد از این رو مشارکت مردمی می تواند در این محدودیت اعتباری کارسازی باشد.

وی ادامه داد: مردمی سازی مدیریت بافت تاریخی یزد بسیار حایز اهمیت است چرا که با تشکیل شورای ترکیبی از ساکنان بافت تاریخی و به کار گیری معتمدان، نیازسنجی بر اساس نیاز ساکنان بافت تاریخی انجام شده و به مسیولان منتقل می شود.

این مسیول گفت: در هر یک از محلات بافت تاریخی یزد که مردم ورود کرده اند، وضعیت به مراتب بهتر شده است از این رو این الگو برای همه محلات بافت تاریخی کارساز است به این ترتیب کارشناسان با معتمدان محلی در ارتباط بوده و نیاز سنجی کرده و نسبت به تعریف خط مشی و اولویت بندی تخصیص اعتبارات اقدام می کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان یزد با تاکید بر اینکه نگاه نباید صرف ثبت بناهای تاریخی باشد، اضافه کرد: ثبت بناهای واجد ارزش اهمیت دارد اما ثبت تنها گام برای حفاظت از بنا نیست بلکه باید بتوانیم اعتبار مورد نیاز برای حفاظت بناهای با ارزش را نیز تامین کنیم، برخی از بناهای تاریخی در گذشته به ثبت رسیده اما به دلیل محدودیت اعتبارات تنها در فهرست اثار ثبتی قرار داد و توانایی بازسازی و بهسازی آن را نداشتیم.

وی درباره بهسازی بافت تاریخی اظهار کرد: اعتبارات ملی بافت تاریخی یزد باید افزایش یابد و نیازها بسیار فراتر از اعتبارات استانی است. یک فرصت خوب برای بهسازی بافت تاریخی تخصیص تسهیلات مصوبات سفر رییس جمهور در قالب طرح بازآفرینی شهری با اعتبار هزار میلیارد تومان است که به هر بنا 300 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت تشکیل شورای ترکیبی در بافت تاریخی یزد/ ورود خیران ضروری است – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت تشکیل شورای ترکیبی در بافت تاریخی یزد/ ورود خیران ضروری است – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.