عملکرد موفق انستیتو پاستور در دوران کرونا/تولید واکسن موثر در کنترل سرطان مثانه

عملکرد موفق انستیتو پاستور در دوران کرونا/تولید واکسن موثر در کنترل سرطان مثانه

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به سابقه 100 ساله این انستیتو در واکسن سازی، در عین حال اقدامات انجام شده در دوران کرونا و شناسایی اولین موارد این بیماری و طراحی کیت های تشخیصی در دوران بحران این بیماری را تشریح کرد.

به گزارش آرتیو، دکتر رحیم سروری در حاشیه بازدید از نمایشگاه رسانه های ایران ضمن اشاره به تاریخچه و پیشینه یکصد ساله انستیتو پاستور در کشور و واکسن سازی و مقابله با بیماری ها اظهار کرد: انستیتو پاستور جزو ایرانی ترین مجموعه هایی است که به موضوع سلامت کشور می پردازد و دهمین پاستور از 30 انستیتو پاستور در دنیا است و ارتباطات فراگیر با سایر کشورها دارد.

 وی افزود: در زمانی که هیچ متولی در مجموعه کشور در زمینه سلامت نبود، انستیتو پاستور حضور داشت. اولین سامانه های انتقال خون را در کشور شکل داد و اقداماتی همچون امدادرسانی و ارایه خدمات دارویی همچون پنی سیلین که قبلا به صورت مایع بود و در یخ نگهداری می شد را ایجاد کرد، در مجموع باعث ایجاد امیدواری در مردم شد.

رییس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: فاز اول انستیتوپاستور مربوط به قبل از انقلاب است و فاز دوم مربوط به دوران جنگ است که خدمات درمانی و بهداشتی خود را به سمت مسایل شیمیایی تغییر داد. فاز سوم نیز به رشدی که هم اکنون شاهد آن هستیم، رسیده است.

وی همچنین با اشاره به اقدامات انستیتوپاستور ایران در دوران کرونا و شناسایی اولین موارد این بیماری در دوران بحران کرونا، در عین حال از شناسایی سویه JN.1 کووید در کشور خبر داد؛ سویه ای که مدتی است در کشورهای غربی و اروپایی در گردش است. 

وی افزود: در دوره کرونا، ایجاد حوزه زیست فناوری گام بزرگی برای تولید سایر واکسن ها بود. رشد انستیتو پاستور در زمان کرونا منجر به تولید پاستوکووک شد و واکسن سازی در دوره کرونا موفق عمل کرد، پاستوکووکی که 16 میلیون دز در کشور تولید شد.

سروری ادامه داد: واکسنی نیز برای کنترل سرطان مثانه تولید می شود و 12 مرکز آزمایشگاهی کشور در مورد رصد نمونه های آبله میمونی توسط این انستیتو ایجاد شده و در این زمینه کیت های تشخیصی نیز تولید شده است. همچنین در انستیتو پاستور برای تمامی ساب واریانت های کرونا اومیکرون کیت های تشخیصی را تولید کردیم.

وی افزود: ما در دوره اخیر واکسن های متنوعی را تولید می کنیم که از جمله آن ها واکسن هپاتیت B، همچنین ب ث ژ است و برای اولین بار اولین صادرات واکسن از ایران بعد از انقلاب به کشور ونزویلا بود که واکسن ب ث ژ بود. پس از پاستوکووک نیز واکسن پاستوسیس را در حال تولید داریم که برای بیماری سرطان مثانه از آن استفاده می شود. 

سروری، فاز سوم تاریخ انستیتو پاستور را پایه گذاری رشد فعلی این موسسه در سال 74 با ایجاد اولین ظرفیت های آموزشی در فرآورده های بیولوژیک دانست و افزود: اغلب واکسن های تولید شده توسط انستیتوپاستور، حتی واکسن های اخیر مرهون این دوره است. در این دوره، از ظرفیت روسیه و مدرسان خارجی استفاده شد و با اعزام نیروها به کوبا واکسن هپاتیت بی تولید شد.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عملکرد موفق انستیتو پاستور در دوران کرونا/تولید واکسن موثر در کنترل سرطان مثانه" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عملکرد موفق انستیتو پاستور در دوران کرونا/تولید واکسن موثر در کنترل سرطان مثانه"، کلیک کنید.