مجموعه «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» سقف زمانی ندارد

جواد منصوری در گفت و گو با آرتیو:

مجموعه «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» سقف زمانی ندارد

نویسنده حوزه تاریخ نگاری انقلاب از آخرین فعالیت های نوشتاری خود می گوید.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری آرتیو، جواد منصوری از نام های شناخته شده در حوزه تاریخ نگاری انقلاب است. وی اولین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از تشکیل این نهاد انقلابی است که از اردیبهشت 58 تا اسفند همان سال به طول انجامید. معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه از سال 1360 تا 1367، سفیر ایران در پاکستان از سال 68 تا 72، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد از سال 72 تا سال 74 و سفیر ایران در چین از سال 85 تا 88 از جمله مسیولیت های جواد منصوری است. او در سال 1388 و پس از بازنشستگی از وزارت امور خارجه با همکاری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به صورت جدی در حوزه تاریخ نگاری انقلاب فعال شد.

منصوری در گفت وگو با خبرنگار آرتیو درباره آخرین آثار تالیفی خود عنوان کرد: آخرین کتابی که بنده منتشر شده جلد هشتم «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» است که به تحولات و مسایل سال های 61 و 62 می پردازد. تاکنون هشت جلد از این کتاب منتشر شده و همچنان پژوهش و تالیف آن ادامه دارد.

وی اظهار کرد: من از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در دل ماجرا ها و حوادث حضور داشتم. از سوی دیگر در سال های ابتدایی پس از انقلاب ناگفته های زیادی داشتم که در جایی بیان نشده بود، ضمن این که تجربه سی سال حضور در بدنه وزرات خارجه را هم داشتم.

منصوری گفت: در ابتدا پیش بینی من این بود که هر دو سال از تاریخ پس از انقلاب را در قالب یک کتاب کار کنم، در حالی که فقط تا سال 1362 در هشت جلد تدوین و چاپ شده است. اما حجم مطالب آنقدر زیاد بود که نمی شد به راحتی از آنها گذشت. تا سال 1362 یعنی پنج سال پس از پیروزی انقلاب در هشت کتاب تدون شده است. این نشان می دهد مطالب مهم و بعضاً ناگفته زیاد است و بود که هر کدام تحلیل های مفصلی را می طلبید. بنابر این میتوانم بگویمکه این کتاب سقف زمانی ندارد

وی افزود: کتاب دیگری که اخیراً به چاپ سوم هم رسید «سال های بی قراری» بود که شامل خاطرات قبل از انقلاب من می شد.

مجموعه «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» سقف زمانی ندارد

این دیپلمات سابق وزارت امور خارجه عنوان کرد: یکی از کتاب هایم که با استقبال خوبی مواجه شد «نگاهی به چین» بود که شامل خاطرات دوران ماموریت سفارت من در جمهوری خلق چین می شد. این کتاب به دلایل پیشرفت چین، فرهنگ چین و روابط ایران و این کشور در زمینه های مختلف و رفت و آمد هایی که در حوزه های مختلف بین دو کشور صورت گرفته را مطرح کردیم. این اثر برای هرکس که بخواهد آینده روابط ایران و چین را بررسی کند مفید خواهد بود.

این پژوهشگر و نویسنده درباره پرداختن به مقوله تاریخ نگاری انقلاب نیز گفت: نسل فعلی و نسل های آینده ما باید بدانند که بر این کشور چه گذشت و چه کسانی برای این مردم تصمصم می گرفتند. باید دلایل منطقی و روشن حرکت انقلابی مردم در سال 1357 برای آنان روشن شود تا دیگر شاهد تحریف تاریخ نباشیم. از سوی دیگر مسیولان و سیاستگزاران ما نیز باید با خواندن رخداد های تاریخی و اشتباهاتی و تصمیم هایی که به غلط اتخاذ شدند مانع از تکرار دوباره آنها بشوند.

وی افزود: فکر می کنم کتاب «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» علاوه بر مخاطبان برای افرادی که در حوزه فیلمسازی و فیلمنامه نویسی هم فعالیت می کنند نیز مفید باشد. البته بخش هایی از کتاب در فضای مجازی و کانال های تلگرامی نیز در دسترس مخاطبان قرا گرفته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مجموعه «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» سقف زمانی ندارد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مجموعه «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» سقف زمانی ندارد"، کلیک کنید.