موضوع جمعیت یکی از مهم ترین مسایل امنیتی کشور است – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

موضوع جمعیت یکی از مهم ترین مسایل امنیتی کشور است - خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آرتیو، شکیبا محبی تبار دبیر ستاد ملی جمعیت در نخستین همایش ملی جایزه جمعیت و قدرت نظامی در بین فرماندهان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: آبان ماه گذشته در خدمت همکاران ارتش جمهوری اسلامی ایران بودیم و برنامه ای را در عرصه جمعیتی با هم صحبت کردیم که این مایه مباهات ماست.

وی با بیان اینکه در 16 تیوری اصلی قدرت در دنیا, جمعیت مولفه اول موثر در قدرت نظامی کشورها به حساب می آید, افزود: این حرکت ارتش جمهوری اسلامی ایران در پرداختن به موضوع جمعیت بسیار هوشمندانه است. سبقه این بحث در کشورهای توسعه یافته و متخاصم با جمهوری اسلامی ایران به بیش از 80 سال می رسد.

وی با اشاره به اندیشکده های رصد جمعیتی در سطح کشورها گفت: همه این فعالیت ها در مسایل نظامی شان هوشمندانه تعریف و تمام تغییرات جمعیتی دنیا رصد می شود و نرخ باروری آنها به ثانیه و دقیقه در آنها مشخص است. کسینجر آمریکایی جمله معروفی دارد که می گوید رشد جمعیت رقبای ما در جهان مهم ترین عاملی است که ما را به خطر می اندازد.

محبی تبار یادآور شد: مدخل تنظیم خانواده سبک زندگی است اما اصل مساله امنیتی است که قدرت های بزرگ هوشمندانه روی آن کار می کنند. در سال هایی که گذشت و ما پروژه های کنترل جمعیت را در کشورمان پیاده کردیم تمامی وام های بین المللی که به ایران داده شد، مشروط به بحث کنترل جمعیت بود، به همین دلیل ما سریع ترین کاهش نرخ جمعیت را در طول تاریخ شاهدش بودیم.

دبیر ستاد جمعیت کشور گفت: در عرصه داخلی هم کم کم مشخص شد که کاهش جمعیت سرباز در بسیاری مراکز نظامی کشور به چشم می خورد، به نسبتی که جمعیت جوان کم می شود، حضور نخبگان هم کم و کیفیت دسترسی به آنها در صنعت دفاعی تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی درباره شرایط جمعیت شناسی ایران در منطقه گفت: ما در بین کشورهایی قرار گرفتیم که نرخ رشد جمعیت بالایی دارند. به لحاظ نرم افزاری و سبک زندگی هم روحیه تک فرزندی آسیب زا خواهد بود. تصور کنید کشور ما با بحرانی روبرو شود چطور یک خانواده تک فرزند با چالش های اعزام یک فرزند به جبهه روبرو می شوند حتی مراقبت و تیمارداری جمعیت سالخورده هم هزینه هایش به لحاظ بهداشتی بسیار زیاد است.

محبی تبار با با ابراز امیدواری از اینکه این همایش هر ساله با یک دبیرخانه ثابت در بین نیروهای مسلح ارتش برگزار شود، گفت: بعد امنیتی و نظامی موضوع جمعیت بسیار مهم است. ما هم در ستاد ملی جمعیت در تعاملات با نیروهای مسلح و سایر قوا و دستگاه های حاکمیتی تمام توانمان را می گذاریم، نگاهمان همین است که مهم ترین چالش امنیتی کشور در سال های آتی رفع شود.

وی با تاکید بر سخنان رهبر معظم انقلاب که امسال چند مرتبه به حفظ جوانی جمعیت کشور تاکید کرده و آن را جزو اولویت های پنجگانه کشور دانستند، یادآور شد: همین بار مسیولیت ما را سنگین می کند. ان شاءالله تلاش های ارتش هم مستمر، زود بازده و نقطه زن باشد. ما به همت اساتید ارجمندی از جنس نیروهای مسلح که در شورای عالی امنیت ملی کمیته ملی جمعیت را تعریف کردند در حال پیگیری موضوع هستیم این کمیته می تواند محملی برای سیاستگذاری هایی در مقوله جمعیت کشور باشد.

محبی تبار در پایان گفت: در حال حاضر ظرفیت های خوبی در قالب همین همایش ها وجود دارد، بستر و محمل کار آماده است، ما هم با افتخار آمادگی داریم هر مکاتبه و رفت و آمدی با فرماندهان ارتش در این عرصه داشته باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "موضوع جمعیت یکی از مهم ترین مسایل امنیتی کشور است – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "موضوع جمعیت یکی از مهم ترین مسایل امنیتی کشور است – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.