وفادار به حاشیه نشینان – آرتیو

دولت آیت الله شهید رییسی با نگاه حمایت از محرومان در مدت زمان کمتر از سه سال 277 هزار واحد مسکونی را در بافت های فرسوده به مرحله نوسازی رساند که از این جهت رکورد نوسازی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی را در بین دولت های پس از انقلاب شکست.

به گزارش آرتیو، درگیری 22.5 میلیون نفر از جمعیت کشور با موضوع بدمسکنی، دولت آیت الله شهید سید ابراهیم رییسی را بر آن داشت تا به موضوع نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ورود کند. از جمعیت 22.5 میلیون نفری حدود 10 میلیون نفر در 2.7 میلیون واحد مسکونی فاقد هرگونه سازه مستحکم زندگی می کنند. این شامل 167 هزار هکتار، 6000 محله و 300 هزار کوچه است.

کمک به کسانی که توان مالی برای نوسازی ندارند

محمد آیینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص می گوید ساکنان بافت های ناکارآمد و حاشیه نشینان توان نوسازی ندارند. حتی اگر وام ارزان به این افراد بدهیم امکان پرداخت اقساط ندارند، زیرا اگر پول داشتند در بافت فرسوده زندگی نمی کردند. این چالش اول ما است. ما به آنها می گوییم نگران نباشید؛ ما شما را به سازندگان و کسانی که توان مالی، توان اجرایی و توان فنی دارند وصل می کنیم. اینجا با چالش دوم مواجه می شویم؛ زیرا سازندگان حاضر به نوسازی در محلات فرسوده نیستند؛ زیرا برای آنها بازدهی اقتصادی ندارند.

دولت سیزدهم با رویکرد حمایت از محرومان و مستضعفان، برنامه نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی واقع در بافت های فرسوده و ناکارآمد را آغاز کرد. این برنامه در قالب طرح نهضت ملی مسکن دنبال شد.

بهره برداری از 87 هزار خانه فرسوده در دولت سیزدهم

بر اساس جدیدترین آمار ارایه شده نوسازی 277 هزار و 605 واحد در سراسر کشور طی دولت سیزدهم تحقق یافته است. از تعداد واحدهایی که نوسازی آنها در این دولت آغاز شد تعداد 87 هزار واحد تکمیل شده و به بهره برداری رسیده است. همچنین، نوسازی بافت های فرسوده در 31 استان و 614 شهر تاکنون با عدد 277 هزار و 605 واحد نسبت به برنامه ابلاغی 75 درصد پیشرفت داشته است.

با تامین زمین قابل ساخت برای طرح نهضت ملی مسکن در حال حاضر دو میلیون و 560 هزار واحد به مرحله ساخت رسیده و بخش قابل توجهی از واحدهایی که دارای پیشرفت فیزیکی مناسبی است در محدوده بافت های فرسوده و ناکارآمد قرار دارد.

دولت برای اجرای طرح های بازآفرینی شهری، بسیج و نیروهای جهادی را نیز پای کار آورد. اواسط ماه گذشته سردار محمد زهرایی رییس سازمان بسیج سازندگی کشور در نخستین گردهمایی گروه های مردمی و جهادی با مشارکت بسیج مستضعفین اظهار کرد: این شروع یک حرکت بزرگ مردمی است و با توجه به اینکه سطح تماس گسترده ای با مردم دارد، نیازمند بازتعریف الگوی رفتاری با مردم است.

وفادار به حاشیه نشینان

طرح ابتکاری کلید به کلید

یکی از مشکلات ساکنان بافت های فرسوده، موضوع جابه جایی خانوارها در زمان نوسازی است که دولت در این زمینه طرح هایی همچون طرح کلید به کلید و پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن را در دستور کار دارد. برابر قانون برنامه هفتم توسعه، کسانی که در بافت فرسوده واحد در اختیار دارند این امکان برایشان فراهم است که واحد خود را با واحد مسکونی نوسازی شده در محدوده های بازآفرینی، زمین دولتی  یا واحد مسکونی در شهرهای جدید معاوضه کنند. برای تشویق ساکنان نیز یا واحد آنها با 40 درصد افزایش داده می شود یا واحدهای دولت با 40 درصد تخفیف داده می شود. در این زمینه سامانه ای راه اندازی شده که مردم بتوانند در قالب طرح کلید به کلید واحد مدنظر خود را انتخاب کنند.

هم چنین از حدود دو سال قبل، دولت بسته های تشویقی متنوعی را برای جذب سرمایه ها به بافت های فرسوده ارایه کرده که آمار و ارقام نشان می دهد در نوسازی این بافت های موثر بوده است. آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: بیش از 546 شهر بسته های تشویقی شهرسازانه را در بافت های فرسوده اجرا می کنند؛ به طوری که آمار صدور پروانه در سال های پس از انقلاب نشان می دهد سال 1402 رکورد نوسازی در محدوده بافت های فرسوده شکسته شد.

بافت های فرسوده بهترین ظرفیت برای اعتلای معماری ایرانی اسلامی است. مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری امیدوار است تا پایان سال به 120 هزار نقطه در بازآفرینی شهری با شاخص های معماری ایرانی اسلامی برسیم.

پرداخت پنج نوع وام در بافت های فرسوده

در بافت های فرسوده پنج نوع وام قابل دریافت است. اول تسهیلاتی به میزان وام نهضت ملی مسکن تا سقف 550 میلیون تومان است که تسهیلات ارزان قیمتی محسوب می شود. در برنامه هفتم نیز خبر خوش این است که با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان، واحدهای بافت های فرسوده از تمامی تخفیفات و حمایت های نهضت ملی مسکن تا سقف پنج طبقه استفاده کنند.

محور سوم تسهیلات اسکان موقت و محور چهارم پرداخت وام در بافت های تاریخی است. نوع پنجم، تسهیلات اسکان موقت در بافت های تاریخی را شامل می شود. در این زمینه مثل نهضت ملی مسکن برخی بانک ها همکاری می کنند و برخی همکاری لازم را ندارند. اما در سال 1402 روند اعطای تسهیلات نسبت به گذشته مقداری بهتر شده است.

عملکرد وزارت راه و شهرسازی در نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده نشان می دهد دولت آیت الله رییسی به وعده خود مبنی بر حمایت از محرومان که بخش قابل توجهی از آنها در حاشیه شهرها و سکونتگاه های غیررسمی زندگی می کنند وفادار بوده است.

وفادار به حاشیه نشینان

پرهیز از مسایل غیرسازنده

یکی از نکات اخلاقی شهید رییسی، تلاش بی وقفه، پرهیز از انتقادهای غیرسازنده و پرهیز از حاشیه های غیرضروری بود؛ تا جایی که حدود دو هفته قبل از شهادت آیت الله رییسی، مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی گفت: این روزها برخی زبانشان باز شده است. ما خویشتن داری می کنیم و از گذشته چیزی نمی گوییم که لاجرم امر درستی نبوده است. این توصیه رییس جمهور محترم است، خودش هم اینگونه رفتار کرد. از زمانی که دولت را تحویل گرفت، نگفت چه چیزی را تحویل گرفته است. می گفت اشکالی ندارد خدا خودش جبران می کند و باید همه برای برداشتن موانع تلاش کنیم. به ما هم توصیه موکد می کرد و ما سعی می کردیم رعایت کنیم. اما دوستان خیلی هم بی انصافی نکنند و مرتبا نگویند چه شد و چه شد؟ بله کسی نافی مشکلات پیش رو نیست ولی خدا را شکر اتفاقات خوبی دارد می افتد.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وفادار به حاشیه نشینان – آرتیو" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وفادار به حاشیه نشینان – آرتیو"، کلیک کنید.