پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید «شیر کنترل کننده روغن» خودرو در کشور ممکن شد

پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید «شیر کنترل کننده روغن» خودرو در کشور ممکن شد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور گفت: پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید «شیر کنترل کننده روغن» خودرو در کشور رقم خورده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آرتیو، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور از خط تولید قطعه شیر کنترل کننده روغن (OCV) مورد استفاده در خودرو های مجهز به سامانه CVVT که توسط یک شرکت دانش بنیان در استان قزوین راه اندازی شده است، بازدید کرد.

شیر کنترل کننده عملکرد CVVT موسوم به  OCV (Oil Control Valve) یکی از تولیدات این شرکت است که نقش کلیدی را در عملکرد صحیح سامانه زمان بندی متغیر سوپاپ (CVVT) در خودرو های مجهز به این سامانه، ایفا می کند.

شیر کنترل کننده روغن از یک سلونویید تشکیل شده است که دارای یک سیم پیچ است و مسیر روغن برای تغییرات میل بادامک را کنترل می کند.

سامانه زمان بندی متغیر هم در تنظیم زمان باز و بست سوپاپ های دود و هوای موتور خودرو نقشی مهم و راهبردی ایفا می کند.

نیاز سالیانه کشور به  OCV به طور میانگین 700 هزار عدد است و با توجه به این که این قطعه در داخل کشور تولید نمی شود، شرکت شایگان تنها سازنده این قطعه در کشور به شمار می رود.

در حال حاضر این شرکت دانش بنیان با تولید 150 هزار عدد قطعه OCV موفق شده است بیش از 20 درصد نیاز صنعت خودروی کشور به این قطعه را تامین کند.

از دیگر توانمندی های این شرکت می توان به ساخت دستگاه تست عملکرد و دوامی برای صحه گذاری این قطعه و تولید قطعات زیر مجموعه این قطعه با دقت میکرونی اشاره کرد.

متخصصان شرکت شایگان همچنین امکان تست قطعه را توسط دستگاه های تست ساخته شده در این شرکت فراهم کرده اند؛ دستگاه هایی که با فناوری بومی طراحی و تولید شده و از قابلیت ارتقای کیفیت و بهینه سازی در تمام اجزا برخوردار هستند.

تولید این محصول دانش بنیان ضمن برخورداری از ظرفیت صادراتی در صورت افزایش فضا و سرمایه، زمینه را برای صرفه جویی پنج میلیون دلاری در سال فراهم کرده است.

قطعه OCV در حال حاضر در خط تولیدی به مساحت 200 متر مربع تولید می شود و ظرفیت تولید با فضای در حال حاضر 150 هزار عدد در سال است.

شرکت شایگان از دو بخش تجهیزسازی و تولید تشکیل شده است که بخش تجهیزسازی در حوزه ساخت دستگاه های تست و آزمون و عملکرد دوام مشغول فعالیت می کند. بخش تولیدی در تولید شیرهای برقی، دامپ، سلونویید، OCV و رله های SSR فعالیت می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید «شیر کنترل کننده روغن» خودرو در کشور ممکن شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید «شیر کنترل کننده روغن» خودرو در کشور ممکن شد"، کلیک کنید.