کبره بستن پوست سر کودکان

پوسته ریزی سر نوزادان در روزها و هفته های اول پس از تولد در صورتی که مقدار آن زیاد نباشد یک عارضه طبیعی است. پوسته پوسته شدن سر نوزاد کاملاً شایع است و ارتباطی با عدم رعایت بهداشت یا شامپوی مورد استفاده شما ندارد. این مسیله معمولاً بعد از چند هفته برطرف می شود.این اختلال ممکن است بین دو هفتگی تا سه ماهگی دیده شود و معمولاً بعد از چندین ماه خود به خود برطرف می گردد و به نظر می رسد که بعد از 6 تا 5 ماهگی دیده نمی شود.

کبره بستن پوست سر کودکان

چرا نوزاد شوره می زند؟

به تدریج با رشد و بزرگتر شدن نوزاد پوست های سر او از بین می روند اما گاهی اوقات به علت ترشح غدد چربی پوست، این پوسته ها بیشتر شده و به هم می چسبند که حالت چسبندگی در موها ایجاد کرده و قلمه هایی روی سر او بسته می شود که به سختی به موهای شیرخوار می چسبند و قابل جدا شدن با دست نیستند. علت ایجاد این پوسته ها آن است که غدد سباسه موجود در پوست سر بیش از حد چربی ترشح می کنند واین چربی ها تبدیل به پوسته هایی خشک می شوند و می ریزند.

می توانید برای جوانسازی پوست و جلوگیری از ایجاد کک و مک در آن،  یکبار صبح و یکبار قبل از خواب از   کرم روز و شب فرانسوی استفاده کنید .

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ترشح بیش از حد هورمون ها در مادر و رسیدن آن به جنین هنگام تولد موجب فعال شدن بیش از حد غدد سباسه می شود. وقتی پس از چند ماه سطح هورمون ها در بدن کودک پایین می آید، این اختلال نیز از بین می رود.
گاهی اوقات نیز پوسته شدن سر شیرخوار به دلیل اگزمای دوران نوزادی است که خود را به صورت پوسته ریزی نشان می دهد. این پوسته ریزی ها قارچ یا بیماری صدف نیست و ممکن است یک حساسیت ساده باشد و میکروب ها هیچ نقشی در به وجود آمدن آنها ندارند.

درمان پوسته ریزی، چرا و چگونه؟

راه های مختلفی برای جدا کردن پوسته ها از سر نوزاد وجود دارد همچنین شامپوهای مخصوصی در بازار وجود داشته که پوسته بسته شده بر روی سر شیرخوار را نرم کرده تا از موی او جدا شوند. همچنین راه های ساده تری نیز وجود دارد که در ادامه نوجه شما را به آن جلب می کنیم:
برای برداشتن پوسته ها بهترین راه آن است که دوبار در هفته روغن های مخصوص کودک یا روغن های گیاهی مانند روغن زیتون را روی سر کودک بمالید و 7 دقیقه صبر کنید سپس موهای او را شانه کنید تا پوسته ها بریزند. سپس سر او را با یک شامپو ملایم مخصوص بچه بشویید.
بعضی از پزشکان توصیه می کنند که شامپو را به مدت 24 دقیقه روی سر کودک نگهدارید (و یا تا وقتی که بچه می تواند تحمل کند) و سپس سر او را با یک پارچه یا حوله نرم ماساژ دهید.

با شستن ملایم و روزانه سر نوزاد با یک برس نرم پرزی و کمی شامپوی بچه که در آب ولرم حل شده باشد می توانید از تشکیل پوسته روی سر نوزاد جلوگیری کنید. شما باید موهای نوزاد را از همان کوچکی کاملاً شانه بزنید تا از تشکیل پوسته های سر پیشگیری شود.
اگر پوسته روی سر نوزاد دیدید باید شب ها کمی روغن بچه روی پوسته ها بمالید تا شل شوند و صبح روز بعد به آسانی بشویید.

سعی نکنید پوسته ها را با ناخن بگیرید چون فقط باعث می شوید پوسته بیشتری ایجاد شود. اگر این مشکل طولانی شد یا به قسمت های دیگر منتشر شد باید با پزشک مشورت کنید. در این صورت ممکن است پزشک شامپوی دیگری تجویز کند. قیمت پنکک لاکچری کوین در تمام نمایندگی ها ی شرکت یکسان می باشد.
از آن جایی که قلمه ها در قسمت ملاج جلویی سر شیرخوار تشکیل می شود شاید بترسید که در موقع حمام کردن نوزاد قسمت ملاج جلویی او را به دلیل نرم بودن خوب بشویید، اما بهتر است بدانید که با این کار هیچ صدمه ای به مغز او وارد نمی شود . پس در هنگام استحمام نوزاد قسمت جلویی پوست سر را با دست، خوب تمیز کنید.
در صورتی که پوسته ریزی ها حالت اگزما باشد ممکن است تا 5 الی 6 ماهگی شیرخوار ادامه داشته باشد و اگر پوسته ریزی معمولی بود تا 2 الی 3 ماهگی ادامه داشته که با روغن زیتون و استحمام از بین می رود.
بهتر است 2 الی 3 ساعت قبل از استحمام نوزاد سر او را با روغن نارگیل یا روغن زیتون کمی چرب کرده تا قلمه ها و پوسته ها نرم شده و راحت تر از مو و پوست او جدا شوند و سپس او را استحمام کنید.
این اختلال رفته رفته به طور خود به خود از بین می رود ولی اگر این حالت تا چندین ماه ادامه یافت و یا شدت پیدا کرد و به سایر قسمت های بدن انتشار یافت، با یک متخصص اطفال مشورت کنید. ممکن است پزشک یک شامپوی دارویی تجویز کند.

نکات مهم!!!
در روزهای اول پس از تولد معمولا یک روز در میان نوزاد را به حمام می برند. می توانید در حین حمام کردن نوزاد خود، سر او را توسط انگشتان خود و یا لیف نرم به آرامی بمالید. لازم به ذکر است که برای این کار باید ناخن های دست شما کوتاه باشند تا سر نوزاد آسیبی نبیند.
پس از ماساژ دادن سر می توانید از شامپوی مخصوص کودکان، برای شستن سر او استفاده کنید تا پوسته ریزی های سر نوزاد کاهش پیدا کند.
پس از برطرف شدن مقدار زیادی از پوسته ها، در دفعات بعدی سعی کنید تا استفاده از شامپو را برای نوزادان به دو بار در هفته کاهش دهید.
برای جلوگیری از ایجاد حساسیت پوستی در نوزاد، لباس های او را جدا از لباس های سایر افراد خانواده بشویید. همچنین سعی کنید از صابون مخصوص لباس بچه (پودر آن هم موجود است) استفاده کنید
قبل از آب ریختن روی سر نوزاد و شستن با شامپو، با برس مخصوص نوزادان که بسیار نرم و لطیف می باشد، موهای نوزاد را شانه بزنید. این کار به جدا شدن آسان پوسته های سر نوزاد کمک زیادی خواهد کرد. مراقب باشید تا در حین شانه زدن به پوست سر نوزاد آسیبی وارد نشود.
اگر در حین شانه زدن، با قرمز شدن پوست سر نوزاد مواجه شدید، بلافاصله این کار را متوقف کنید. لازم به ذکر است که پوست نوزادان، حساس و لطیف می باشد و باید به آرامی و با حوصله این کار انجام بگیرد تا پوست سر او تحریک نشود.

بهتر است برای نتیجه گرفتن از  کرم دور چشم لاکچری کوین به صورت روزمره برای مراقبت از پوست اطراف چشمان خود استفاده کنید.
توصیه می شود حدود 15 دقیقه قبل از استحمام، سر نوزاد را به روغن زیتون آغشته کنید تا پوسته های سر نوزاد، به راحتی و با آسیب کمتری جدا شوند.
-اگر پوسته ریزی سر نوزاد همراه با خروج مایعاتی از آن باشد، حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، زیرا ممکن است مایعات خارج شده نشانه عفونت باشد و نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.
-اگر والدین احساس کنند که پوسته ریزی سر نوزاد همراه با خارش و یا درد می باشد، باید بلافاصله پزشک اطفال را در جریان قرار دهند.
– اگر پوسته ریزی در مناطقی از سر ایجاد شود که مو ندارد و بدشکل است، حتما راهکارهای گفته شده را انجام دهید تا پوسته ریزی های سر نوزاد کاهش پیدا کند.
-پس از آغشته کردن سر نوزاد به روغن زیتون، انگشتان خود را دایره وار و به آرامی روی سر نوزاد حرکت دهید و این کار را تا چند روز ادامه دهید تا پوسته های سر نوزاد کمتر شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کبره بستن پوست سر کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کبره بستن پوست سر کودکان"، کلیک کنید.