گاردین: حمله به رفح، به انزوای خارجی و اختلافات داخلی در اسراییل افزوده است

گاردین: حمله به رفح، به انزوای خارجی و اختلافات داخلی در اسراییل افزوده است

رسانه انگلیسی با اشاره به مخالفت داخلی و انتقادات خارجی از حمله رژیم صهیونیستی به رفح، این عملیات را یک اشتباه توصیف کرد که جز رنج مضاعف برای فلسطینیان و بی آبرویی بیشتر صهیونیست ها، حاصلی نخواهد داشت.

به گزارش آرتیو، روزنامه گاردین در گزارشی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی نمی تواند به هدف خود برای نابودی کامل حماس دست یابد، حمله به رفح را یک اشتباه بزرگ دانست و خواستار برقراری آتش بس شد.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، رژیم صهیونیستی با یک عملیات نظامی در گذرگاه رفح بین غزه و مصر تنش ها را تشدید کرد؛ اقدامی که به ماه ها انتظار و گمانه زنی درباره قصد این رژیم برای حمله به رفح پایان داد. این تصمیم در جامعه بین المللی با نگرانی گسترده ای روبرو شده است و بسیاری هشدار دادند ممکن است وضعیت بیش از یک میلیون فلسطینی را که به رفح پناه آورده اند، بدتر از قبل کند.

«جو بایدن» رییس جمهور آمریکا در مقابل مدعی است محموله کمک های تسلیحاتی را که رژیم صهیونیستی برای ورود به درگیری طولانی مدت به آن نیاز خواهد داشت، تعلیق کرد. این اقدام نشان دهنده تغییر مهمی در روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی بود.

به گزارش گاردین، رژیم اشغالگر در حالی وارد رفح شده که بسیاری از کارشناسان، از جمله مقامات اطلاعاتی سابق همین رژیم نسبت به موفقیت آمیز بودن عملیات رفح تردید داشته و هشدار داده اند که این عملیات نمی تواند یک شکست استراتژیک بزرگ را به حماس تحمیل کند، بلکه تنها دستاوردهای تاکتیکی کوتاه مدتی خواهد داشت.

بااین حال، «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی حمله به رفح را برای رسیدن به «پیروزی کامل» حیاتی دانسته است؛ اصطلاحی که او از آن برای توصیف نابودی کامل قدرت نظامی و سیاسی حماس و همچنین آزادسازی اسرای صهیونیست استفاده می کند. بااین حال، واقعیت های میدانی این سناریو را رد می کند. به گزارش گاردین، با گذشت هفت ماه از جنگ غزه، حماس همچنان بر اسرای صهیونیست مسلط است و ادعاهای رژیم صهیونیستی درباره به شهادت رساندن ده ها هزار سرباز حماس، نادرست به نظر می رسد.

این سیاست ها، رژیم صهیونیستی را در صحنه بین الملل به انزوای عمیقی کشانده است. پس از آمریکا، کشورهای دیگری مانند کانادا و ایتالیا هم صادرات تسلیحات به رژیم صهیونیستی را متوقف کردند و کلمبیا در واکنش به حمله به رفح، روابط دیپلماتیک خود را قطع کرد. از سوی دیگر، ترکیه نیز این رژیم را به تحریم های اقتصادی تهدید کرد. از دیگر جنبه های انزوای بین المللی رژیم صهیونیستی می توان به طرح اتهام نسل کشی در دیوان بین المللی دادگستری و احتمال صدور حکم بازداشت سران این رژیم در دیوان کیفری بین المللی اشاره کرد.

گاردین گزارش داد تبعات این حمله در داخل اراضی اشغالی هم شدید بوده است. بیش از 100 هزار تن از ساکنان صهیونیست اراضی اشغالی همچنان آواره هستند، فشارهای اقتصادی و روانی در این منطقه در حال افزایش است و تعداد تلفات ارتش رژیم صهیونیستی همچنان در حال افزایش است. این ها همه موجب شده تا ادعاهای کابینه جنگی این رژیم درباره پیروزی کامل در جنگ، بی اساس تر از همیشه به نظر برسد.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، در میان این چالش ها، راه حل هایی ظهور کرده اند که می توانند جایگزین تداوم درگیری ها باشند، راه هایی مانند توافق آتش بس و تبادل اسرا. اگرچه تلاش اخیر طرفین برای برقراری آتش بس با مانع تراشی های رژیم صهیونیستی شکست خورد، اما به گزارش گاردین مذاکره هنوز به عنوان مسیری بالقوه برای کاهش تنش ها در دسترس است. نظرسنجی ها نشان می دهد که بیشتر ساکنان اراضی اشغالی به جای ادامه درگیری های نظامی، خواستار مذاکره و آزادی اسرا هستند.

گاردین در این گزارش همچنین به جنبه های مثبت مذاکره در صحنه بین المللی پرداخته و نوشته است که در صحنه بین المللی، پایان دادن به درگیری ها می تواند روابط رژیم صهیونیستی را با متحدان کلیدی خود مانند ایالات متحده ترمیم کرده و خطر تشدید درگیری ها در منطقه را کاهش دهد. علاوه بر این، اتمام درگیری ها نیازمند تدوین یک استراتژی تازه برای آینده غزه خواهد بود که احتمالا توافق با کشورهای عربی و غربی برای ایجاد صلح پایدار و خودمختاری برای فلسطینیان، بخش مهمی از آن است.

از سوی دیگر، درگیری های پیاپی در غزه هزینه های انسانی ویرانگری را به دنبال داشته و به کشته شدن ده ها هزار نفر، از جمله تعداد بسیار زیادی از کودکان منجر شده است. تصاویری که این روزها از رفح مخابره می شود، عمق رنج فلسطینیان غزه و لزوم برقراری آتش بس را بیش از همیشه منعکس می کند. این حتی فارغ از جنبه انسانی مسیله، وجهه بین المللی رژیم صهیونیستی را هم بیش از پیش تخریب می کند؛ البته اگر وجهه ای باقی مانده باشد.

به گزارش گاردین، ساکنان اراضی اشغالی و رژیم صهیونیستی رفته رفته به ناممکن بودن تحقق هدف خود برای غلبه کامل بر حماس یا «پیروزی کامل» پی برده اند و می دانند چنین نتیجه ای دست یافتنی نخواهد بود. این روزنامه انگلیسی با اشاره به نظرسنجی های اخیر اشاره می کند که رژیم صهیونیستی باید رفته رفته از اقدامات تهاجمی و نظامی دست برداشته و به راهکارهای دیپلماتیک و مذاکره محور روی بیاورند.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گاردین: حمله به رفح، به انزوای خارجی و اختلافات داخلی در اسراییل افزوده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گاردین: حمله به رفح، به انزوای خارجی و اختلافات داخلی در اسراییل افزوده است"، کلیک کنید.