9 توصیه کلیدی به مادران شاغل

زینب کامرانی: مادر شدن شغل بدون مرخصی است، کار آسانی نیست و نیاز به صبر، انعطاف پذیری و تلاش زیاد با کمی استراحت دارد. این تلاش برای مادران شاغل دو چندان می شود، چرا که مادر شاغل ملزم به تلاش مستمر است برای رسیدن به اهداف محول شده به او که باید بدون کوچکترین سهل انگاری اجرا شود. کارفرما تحمل سهل انگاری در کارهای روزمره را ندارد و در مورد کودکان نیز هیچ جایگزینی برای نقش مادر در زندگی آنها وجود ندارد.

برخی از زنان شاغل پس از فرزندآوری ، چند سال اول کار را رها می کنند، در حالی که برخی دیگر مجبور به ترکیب کار و وظیفه مادری می شوند.

چه اینکه بعد از بچه دار شدن به سر کار برگردید و یا اینکه بیش از یک دهه یک مادر شاغل بوده اید، در مورد اولویت های خود صادق باشید. قوانین مادران در همه موارد یکسان نیست، شاید یکی از فرزندان در نوجوانی از مشکلاتی رنج می برد یا در سال های اول مدرسه با مشکلات یادگیری روبرواست ، بنابراین اشکالی ندارد که برخی از اولویت ها را کنار بگذارید، تا بتوانید روی مسایل مهم تمرکز کنید.

اگر شما یک مادر شاغل هستید، باید نکات زیر را رعایت کنید تا از هر یک از وظایف اساسی خود به عنوان یک مادر و یک کارمند به طور همزمان غافل نشوید.

نه به اضافه کاری

اگرچه عواید مالی از ساعات اضافه کاری وسوسه انگیز است، اما فرزندان شما سزاوار ساعاتی هستند که از نظر مالی جبران نمی شود. ساعات کار اضافی ممکن است در نهایت باعث شود که خود را خسته کنید و در نتیجه زمانی برای خود یا فرزندانتان نداشته باشید.

برای جلوگیری از این امر، یک برنامه زمانی مشخص ایجاد کنید که در آن الزامات شغلی را در ساعات اصلی کار انجام دهید. اگر وظایف کاری شما با ساعات کاری متناسب نیست، باید به صورت واضح با مدیرتان در میان گذاشته شود.

به همه چیز بله نگویید

درهای بیشتری را برای کارهای غیر فوری باز نکنید. این امربرای کار و خانه صدق می کند. لازم نیست همیشه سوپر مامان و یک کارمند کامل باشید.

برخی از مادران اگر در جشن تولدها، گردهمایی دوستان در پارک ها، سفرهای ساحلی و دیدارهای خانوادگی شرکت نکنند، احساس می کنند نسبت به خانواده شان احساس بی توجهی می کنند، اما به یاد داشته باشید، لازم نیست با رویداد یا فعالیتی که دوستان یا خانواده به دوش شما گذاشتند موافقت کرده یا در آن شرکت کنید چون در نهایت با کارهای متفرقه ای که در برنامه شما نمی گنجد، درگیر خواهید شد.

مهم است که کمی وقت آزاد برای استراحت روی کاناپه بگذارید. اینکه سر کار نیستید به این معنی نیست که برای بیرون رفتن با دوستان تان در دسترس هستید.

فشار را بردارید

با پیروی از توصیه های قبلی، مهم است که همیشه در زمان های مشحصی از روز، خود را از نظر روحی و جسمی شارژ کنید.

در حین تماشای فیلم یا برنامه مورد علاقه خود، مقداری قهوه و یک تکه کیک یا میوه و آجیل میل کنید.

به خودتان زمان بدهید تا در بالکن مدیتیشن کنید، یا یک غذای خانگی که خانواده تان دوست دارند بپزید و اطمینان حاصل کنید که این وعده غذایی نیاز به تلاش زیادی ندارد.

9 توصیه کلیدی به مادران شاغل

شما نمی توانید تمام کارها را انجام بدهید

شما انرژی، پول و زمان دارید، این چیزی است که شما باید برای خود، خانواده و شغل تان ارایه دهید. اما به یاد داشته باشید که این قابلیت ها محدود هستند و مدتی ماندگاری دارند، ، بنابراین نمی توان آنها را تنها در یک سو، بدون در نظر گرفتن سوی دیگر ارایه کرد. این کار مستلزم تصمیم گیری در مورد نحوه توزیع توانایی های تان است. شما می توانید آنچه را که برای تان بیشتر مهم است انتخاب کنید، یا می توانید سعی کنید همه کارها را انجام دهید و به تنهایی شکست بخورید. از آنجا که شما نمی توانید هر کاری را که می خواهید انجام دهید، می توانید برخی از کارها را که نیازی به حضور شما ندارد به صورت ضروری و فوری به دیگران محول کنید.

ازدواج یا مادر شدن؟

اول شوهرتان را در اولویت قرار دهید و این ظلم نیست. یا از مسیولیت خود در قبال فرزندانتان صرف نظر کنید. بسیاری از خانم ها فرزندان را بر شوهرشان ترجیح می دهند که باعث مشکلات خانوادگی می شود که ممکن است منجر به جدایی شود، پس یادتان باشد که فرزندان همیشه به یک ازدواج قوی و خانواده پایدار نیاز دارند. پدری که همکاری می کند، بهتر از راندن قایق به تنهایی است.

دست از مقایسه بردارید

پلتفرم های رسانه های اجتماعی، استانداردهای ایده آل و غیرواقعی را برای مادران تعیین می کنند، که باعث می شود آن ها فشار اجتماعی را احساس کنند، به ویژه با غریبه هایی در اینترنت که ما از شرایط واقعی زندگی شان چیزی نمی دانیم. آنچه در شبکه های اجتماعی می بینیم، تصویری عالی است که در کمتر از یک ثانیه گرفته شده است. ما نمی دانیم قبل یا بعد از آن چه اتفاقی افتاده است یا یک پست یا کامنت ایده آل که متوجه اسرار آن نمی شوید، پس خودتان را تحت فشار تقلید از دیگران قرار ندهید. تهیه غذای سالم، نظافت خانه، پیگیری دروس، فعالیت ها و تربیت کودکان، مراقبت شخصی و وظایف کاری، اموری هستند که نمی توان هر روز با دقت کافی و آسودگی به آنها دست یافت.

احساس گناه نکنید

زمانی که زن سر کار است احساس می کند که لازم است در خانه باشد و زمانی که در خانه است فکر می کند که وظایف حرفه ای خود را به درستی انجام نداده است. رضایت از نقشی که روزانه بازی می کنید به خلاص شدن از شر این احساسات منفی کمک می کند.

ساعت های بیشتری بخوابید

بدن انسان بالغ هر شب به 7 تا 8 ساعت خواب نیاز دارد و مادران شاغل ممکن است به ساعات طولانی تری نیاز داشته باشند، زیرا کمبود خواب فهرستی طولانی از مشکلات سلامت جسمی و روانی ایجاد می کند. پس زمان خواب را برای خود و فرزندانتان در اولویت قرار دهید و هرگز از این حق چشم پوشی نکنید.

کمک بخواهید

هیچ کس نمی تواند همه کارها را به تنهایی انجام دهد. دریافت کمک به این معنا نیست که شما ضعیف یا سهل انگار هستید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید برای کاهش بارهای روزانه انتخاب کنید:

– برای صرفه جویی در زمان خرید از فروشگاه ها، به صورت آنلاین خرید کنید و از خدمات تحویل غذا و خواربار ضروری بهره مند شوید.

-اگر بودجه شما اجازه می دهد، یک پرستار بچه استخدام کنید تا چند ساعت در هفته فرزندان تان را نگهداری کند یا از دوستان یا اعضای خانواده کمک بخواهید.

-از فرزندان و شوهرتان بخواهید در کارهای خانه کمک کنند.

-عوامل حواس پرتی مانند رسانه های اجتماعی را محدود کنید.

به یاد داشته باشید که زندگی نباید باعث شود که احساس کنید در لیست طولانی از وظایف گرفتار شده اید، از زندگی خانوادگی و دستاوردهای حرفه ای تان، در کنارهم لذت ببرید.

منبع: الجزیره

4747

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "9 توصیه کلیدی به مادران شاغل" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "9 توصیه کلیدی به مادران شاغل"، کلیک کنید.