امام(ره) اصل ولایت فقیه را عملی کرد/ فردی شبیه شهید جمهور انتخاب کنیم

امام(ره) اصل ولایت فقیه را عملی کرد/ فردی شبیه شهید جمهور انتخاب کنیم

آرتیو/فارس امام جمعه موقت شیراز با اشاره به انقلابی که امام راحل به پشتوانه ملت ایران ایجاد کرد، گفت: امام(ره) توانست اصل مهم ولایت فقیه را پس از آنکه ایده آن را مطرح کرد، عملی سازد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابوفاضل رضوی اردکانی شامگاه 13 خردادماه در مراسم سی وچهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) در شیراز گفت: امروز سالگرد کسی است که در تاریخ خوش درخشید. بعد از غیبت کبری تا این زمان، در میان فقها و علما، تاریخ شخصیت بارزی چون امام خمینی (ره) به خود ندیده است.

وی، امام خمینی(ره) را شخصی توصیف کرد که توانست تحولی بزرگ در جهان اسلام به وجود بیاورد و اصل مهم حکومت اسلامی که به فراموشی سپرده شده بود را به عنوان یک نظریه پرداز مطرح کرده و آن را عملی سازد.

رضوی اردکانی افزود: برخی افراد می گویند تشکیل حکومت قبل از ظهور امام زمان(عج)، محکوم به شکست است و احادیثی را  در این باب ارایه می کنند و باعث شبهه می شوند. به این افراد باید گفت هیچکس نمی تواند جای حضرت مهدی(عج) و منجی، زمین را پر از عدل، داد و توحید کند، اما در زمان غیبت کبری، به حکم موجبه جزییه می توان یک حکومت اسلامی به وجود آورد.

وی ادامه داد: نمی توان اجازه داد ظالم، حاکم شود و ستمگران تشکیل حکومت دهند. در زمان غیبت کبری که امام معصوم در میان ما نیست، یک فقیه جامع الشرایط می تواند تشکیل حکومت بدهد و احکام اسلام را اجرا کند.

امام جمعه موقت شیراز تصریح کرد: در اوایل انقلاب اسلامی برای بسیاری از مردم که سال های سال مطیع حکومت طاغوت بودند، پیروی از دستورات اسلام سنگین بود. اما دیدیم که چگونه امام با اراده محکم و با استدلال های قوی گفته خود را به عمل رساندند.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) عقیده داشتند فقیه در بسیاری موارد «مبسوط الید» است، گفت: امام عملاً نشان داد، اگر مردم به میدان بیایند، با ولایت فقیه بیعت کنند و مرجعیت وی را بپذیرند، با یک برنامه بسیار صحیح می توان رژیم 2500 ساله طاغوت را ساقط کرد و جمهوری اسلامی را برقرار ساخت.

رضوی اردکانی ادامه داد: جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد دارد. در واقع دموکراسی و جمهوری است چون مردم به آن رای آری دادند. در تاریخ 12 فروردین سال 1358 امام با پشتوانه رای اکثریت مردم که به جمهوری اسلامی رای آری دادند، محکم ترین نظام دموکراسی بشری را بنیان نهاد.

وی با اشاره به مشکلاتی که بعد از رحلت پیغمبر(ص) و بیعت با امیرالمومنین(ع) و تشکیل حکومت ایشان پیش آمد، گفت: بعد از تشکیل حکومت توسط امیرالمومنین(ع) منافقین سه جنگ به راه انداختند تا نگذارند احکام خدا اجرا شود. در زمان ایمه دیگر شرایط مهیا نبود و ایشان یارانی نداشتند که بتوانند حکومت تشکیل بدهند.

رضوی اردکانی تصریح کرد: در دنیایی که قدرت های متفاوت و مقتدر حکومت می کنند، در یک سرزمین پهناور، حکومت ولی فقیه حاکم می شود و این کار، کارستان امام بود که توانست اصل مهم ولایت فقیه را پس از آنکه ایده آن را مطرح کرد، عملی سازد.

وی با نقل سخن شهید مطهری که حکومت اسلامی یک ظاهر و یک باطن دارد، گفت: ظاهر جمهوری اسلامی با رای مردم است و محتوای اسلامی دارد لذا قوانین شرق و غرب در آن حاکم نیست.

امام جمعه موقت شیراز با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی امام تاکید داشتند که محتوای حکومت باید اسلامی و بر پایه عدالت باشد، گفت: پس از آنکه امام خمینی (ره) حکومت اسلامی تشکیل داد و آن را تثبیت کرد، دشمنان به سرعت جنگ تحمیلی را آغاز کردند، منافقان 16 هزار مسلمان را ترور کردند و تجزیه طلبان فعال شدند.

وی افزود: این انقلاب با موانع سنگینی مواجه شد اما حضور، آگاهی و فداکاری مردم این انقلاب را به ثمر نشاند و برای اولین بار در یک قطعه پهناور حکومت اسلامی تشکیل شد. بعد از 46 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و میراث وی همچنان زنده است.

رضوی اردکانی با تاکید بر موضوع مهم انتخابات پیش رو و حضور مردم در انتخابات گفت: باید هوشیار باشیم و از افراد آگاه کسب اطلاع کرده و رای دهیم. انتخاب فردی که شبیه شهید جمهور باشد و راه او را ادامه دهد. رییس جمهوری که قاطع، با اخلاص عمل و مدیر و مدبر باشد.

پایان خبر آرتیو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امام(ره) اصل ولایت فقیه را عملی کرد/ فردی شبیه شهید جمهور انتخاب کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امام(ره) اصل ولایت فقیه را عملی کرد/ فردی شبیه شهید جمهور انتخاب کنیم"، کلیک کنید.