تابستان 2024 می تواند رکوردشکنی در گرما باشد – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

تابستان 2024 می تواند رکوردشکنی در گرما باشد - خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آرتیو به نقل از هلث دی نیوز، محققان دانشگاه کمبریج انگلیس خاطرنشان کردند که رکوردهای آب و هوا بر اساس ابزارهای علمی تنها به سال 1850 برمی گردد. این داده ها قبلاً تابستان 2023 را به عنوان گرم ترین تابستان ثبت شده تایید کرده بود.

«اولف بونتگن»، یکی از نویسندگان این مطالعه و پروفسور جغرافیا در کمبریج، می گوید: «وقتی به گستره طولانی تاریخ نگاه می کنیم، می بینیم که گرمایش جهانی اخیر چقدر چشمگیر است. 2023 سال فوق العاده گرمی بود و این روند ادامه خواهد داشت مگر اینکه انتشار گازهای گلخانه ای را به طور چشمگیری کاهش دهیم.»

او گفت: «تنها زمانی که به بازسازی های آب و هوایی نگاه می کنیم، می توانیم تغییرات طبیعی را بهتر در نظر بگیریم و تغییرات آب و هوایی انسانی اخیر را در چارچوب قرار دهیم.»

برای کمک به رسیدن به گذشته دورتر، گروه بونتگن داده های ابزاری شناخته شده در مورد آب و هوا را در برابر الگوهای رشد حلقه درختان در همان سال ها مقایسه کرد.

آنها دریافتند که خواندن حلقه های درختان در تشخیص روند آب و هوا دقیق است.

به عنوان مثال، تغییرات حلقه درختان به طور دقیق منعکس کننده دوره خنک “عصر یخبندان قدیمی کوچک” در قرن ششم و همچنین عصر یخبندان کوچک در اوایل قرن نوزدهم بود. این دوره های خنک معمولاً به دنبال فوران های آتشفشانی بزرگ هستند که خاکستر و سایر آلاینده ها را به اتمسفر پرتاب می کنند و زمین را خنک می کنند.

در مقابل، نیمکره شمالی در طی تغییرات آب و هوای ال نینو گرم می شود که در حلقه های درختان نیز ثبت شده است.

سرپرست این مطالعه گفت: «درست است که آب و هوا همیشه در حال تغییر است، اما گرم شدن سال 2023، ناشی از گازهای گلخانه ای، به علاوه ناشی از شرایط ال نینو تقویت می شود، بنابراین ما با امواج گرمای طولانی تر و شدیدتر و دوره های طولانی خشکسالی مواجه هستیم. این نتایج نشان می دهد که چقدر ضروری است که انتشار گازهای گلخانه ای را فوراً کاهش دهیم.»

به گفته محققان، از آنجایی که انتظار نمی رود دوره فعلی ال نینو تا تابستان امسال فروکش کند، تابستان 2024 نیز می تواند رکوردشکنی در گرما باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تابستان 2024 می تواند رکوردشکنی در گرما باشد – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تابستان 2024 می تواند رکوردشکنی در گرما باشد – خبرگزاری آرتیو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.