کشف چشمه عظیم هیدروژن گامی مهم به سوی انرژی پاک

کشف چشمه عظیم هیدروژن گامی مهم به سوی انرژی پاک

محققان چشمه عظیمی از هیدروژن طبیعی را در معدنی در آلبانی کشف کردند که می تواند نویدبخش دوره ای نو در حوزه انرژی جهانی باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و  فناوری آرتیو، به نقل از ساینس، محققان چشمه عظیمی از هیدروژن طبیعی را در معدن عمیقی در آلبانی کشف کرده اند. این کشف می تواند علاقه به هیدروژن طبیعی به عنوان منبعی پاک و جایگزین برای سوخت های فسیلی را افزایش دهد. این ایده که زمین خود می تواند منبعی از سوخت پاک باشد، می تواند پویایی انرژی جهانی را به طور کامل دگرگون کند.

این کشف که در مجله «ساینس» (Science) منتشر شده است، مفروضات قبلی را به چالش می کشد و نشان می دهد که هیدروژن ممکن است فراگیرتر از آنچه قبلاً تصور می شد باشد.

«مایکل وبر» (Michael Webber)، محقق سیستم های انرژی در دانشگاه تگزاس، می گوید: اگر به دنبال هیدروژن بگردید، آن را پیدا خواهید کرد. این موضوع می تواند ژیوپلیتیک را به طور قابل توجهی تغییر دهد، و از جهات مختلف مفید خواهد بود، زیرا هیدروژن در مناطقی یافت می شود که نفت و گاز وجود ندارد.

دولت ها در سراسر جهان سرمایه گذاری های هنگفتی در تولید «هیدروژن سبز» با استفاده از منابع انرژی های تجدیدپذیر انجام می دهند. با این حال، در صورت وجود ذخایر قابل توجه، استخراج هیدروژن از منابع طبیعی زیرزمینی می تواند به عنوان جایگزینی مقرون به صرفه تر مطرح باشد.

با وجود تردیدهای دیرینه کارشناسان، این کشف شواهد متقاعد کننده ای از وجود گسترده هیدروژن ارایه می دهد. «لوران تروش» (Laurent Truche)، ژیوشیمیدان در دانشگاه «گرنوبل آلپ» (Grenoble Alps University)، و تیمش به اعماق معدن رفتند و حوضچه ای از آب پر از هیدروژن را در عمق حدود یک کیلومتری زیر زمین کشف کردند.

اهمیت این یافته فراتر از حجم هیدروژن است. «فریدر کلاین» (Frieder Klein)، ژیوشیمی دان «موسسه اقیانوس شناسی وودز هول» (Woods Hole Oceanographic Institution)، می گوید: با توجه به وجود رخنمون های متعدد از چنین سنگ هایی در سراسر جهان، باید تک تک این ذخایر را بررسی کنیم و ببینیم که آیا گاز هیدروژنی مشابهی در آنها وجود دارد یا خیر. این احتمال وجود دارد که این منابع به طور گسترده در دسترس باشند.

پایان خبر آرتیو/

سمانه حیدران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کشف چشمه عظیم هیدروژن گامی مهم به سوی انرژی پاک" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کشف چشمه عظیم هیدروژن گامی مهم به سوی انرژی پاک"، کلیک کنید.